We wtorek, 11 grudnia 2018 r., o godz. 17.30 zapraszamy do Galerii "Akademia w Bronowicach" (na terenie CH Galeria Bronowice, ul. Stawowa 61) na wernisaż wystawy "LITO_ASP_KRK". Na ekspozycji pokazne zostaną prace powstałe Pracowni Litografii Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Lito asp_krk

Dr hab. Piotr Panasiewicz tak opowiada o wystawie:

Litografia towarzyszy Akademii Krakowskiej od początku jej istnienia (zachował się zapis z 1819 roku, dotyczący zakupu kamieni litograficznych).
Pierwszym kierownikiem Pracowni Graficznej Akademii Sztuk Pięknych był Józef Pankiewicz. Litografia cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród największych ówczesnych malarzy. Uprawiali ją m.in: Teodor Axentowicz, Józef Czajkowski, Józef Mehoffer, Jan Stanisławski, Wojciech Weiss, Stanisław Wyspiański czy Leon Wyczółkowski, zwany później ojcem litografii polskiej. W latach międzywojennych pracownię prowadzili: Jan Wojnarski i Andrzej Jurkiewicz. W 1968 roku utworzono Katedrę Grafiki Warsztatowej, w której skład weszła istniejąca już Pracownia Litografii. Prowadził ją Konrad Srzednicki, Rektor ASP (1951-1952), u którego studiowali najwybitniejsi współcześni graficy polscy: Janina Kraupe-Świderska, Włodzimierz Kunz, Lucjan Mianowski. W roku 1967 kierownictwo Pracowni Litografii objął na dwadzieścia lat Włodzimierz Kunz – profesor i wieloletni Rektor i Dziekan ASP w Krakowie. W 1987 roku Wydział Grafiki powierzył kierowanie pracownią Romanowi Żygulskiemu. Przez ponad ćwierć wieku wychował wielu interesujących, obecnie działających artystów litografów.

Wystawa którą Państwu prezentujemy, ukazuje obecną kondycję Pracowni Litografii i artystyczne trendy w niej panujące. Przybliża postawy twórcze najzdolniejszych studentów oraz kadry pracowni: prof. Piotra Panasiewicza, adiunkta dr Krzysztofa Świętka, asyst. mgr Bartłomieja Chwilczyńskiego. Jako obecny kierownik pracowni, przyjaciel i wieloletni współpracownik Profesora Romana Żygulskiego dedykuję mu tę wystawę.

Wicej na

pikto lito_asp_krk