Somaesthetics and the Arts Center to jednostka, która ma na celu promowanie perspektywy somaestetycznej w obszarze badań i twórczości artystycznej oraz upowszechnianie wyników badań i dorobku twórczego w tym zakresie.

Somaesthetics and the Arts Center realizuje swój cel poprzez:

• organizację spotkań i dyskusji podejmujących aktualne problemy styku somaestetyki i sztuki
  • organizację konferencji, sympozjów i wystaw problemowych oraz udział w wydarzeniach organizowanych przez partnerów Centrum
  • gromadzenie i upowszechnianie wydawnictw książkowych periodyków, katalogów i publikacji obejmujących zakres zainteresowania Centrum
  • przekłady kluczowych tekstów na język polski, prowadzenie własnych i kooperowanych prac artystyczno-badawczych podejmujących tematykę somaestetyki

Rada programowa Somaesthetics and the Arts Center w 2022 r.:

• dr hab. Bartłomiej Struzik, prof. ASP (przewodniczący)
  • dr hab. Alicja Duzel-Bilińska, prof. ASP (ASP w Krakowie)
  • dr hab. Piotr Winskowski (Politechnika Krakowska, ASP w Krakowie)
  • dr Dominik Stanisławski (ASP w Krakowie)
  • dr Sebastian Stankiewicz (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, ASP w Krakowie)

Somaesthetics and the Arts Center, to jednostka, która powstała z inicjatywy Prorektora ds. współpracy dr hab. Bartłomieja Struzika, prof. ASP na mocy Uchwały Senatu Akademii z 22 grudnia 2021 r.

Decyzja ta poprzedzona była podpisaniem listu intencyjnego pomiędzy Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, reprezentowaną przez rektora prof. Andrzeja Bednarczyka oraz Center for Body, Mind and Culture, działającym przy Florida Atlantic University i kierowanym przez prof. Richarda Shustermana, w sprawie powołania przy Akademii ogólnouczelnianej jednostki Somaesthetics and the Arts. Wydarzenie miało miejsce 15 października 2021 r.