W związku z wejściem w życie Ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 ewaluacja jakości działalności naukowej obejmie lata 2017–2021 i rozpocznie się w dniu 1 stycznia 2022 r.
Komisja Ewaluacji Nauki przeprowadzi ewaluację na podstawie informacji o działalności artystycznej wszystkich pracowników prowadzących działalność naukową i zaliczanych do liczby N w dyscyplinie artystycznej sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki.
W ewaluacji uwzględniane będą także osiągnięcia artystyczne osób odbywających kształcenie w Szkole Doktorskiej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, które przygotowywały rozprawę doktorską w dyscyplinie artystycznej sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki.
KEN dokona oceny prowadzonej działalności artystycznej w Akademii na podstawie danych zawartych w systemie POL-on wg. stanu dzień 31.12.2021 r.
- Liczbę N ustala się jako średnią arytmetyczną liczby pracowników w poszczególnych latach z okresu 2017-2021, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy z uwzględnieniem udziału czasu pracy związanej z prowadzeniem działalności naukowej w tej dyscyplinie, według stanu na dzień 31 grudnia każdego roku objętego ewaluacją.
- Liczba osiągnięć artystycznych autorstwa albo współautorstwa każdej osoby zaliczonej do liczby N lub odbywającej kształcenie w szkole doktorskiej i przygotowującej rozprawę doktorską nie może być większa niż 4.
- W przypadku osiągnięcia artystycznego współautorstwa osób osiągnięcie to uwzględnia się w liczbie osiągnięć danej osoby jako iloraz liczby 1 i liczby współautorów po zaokrągleniu do dwóch miejsc po przecinku.
- W trakcie ewaluacji KEN może wezwać ewaluowany podmiot do przedstawienia wskazanych dokumentów w postaci papierowej lub elektronicznej w celu ustalenia stanu faktycznego i potwierdzenia informacji zawartych w systemie POL-on.
Podstawowymi kryteriami ewaluacji w dyscyplinie artystycznej sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki są:
I. Poziom artystyczny prowadzonej działalności – 80%
II. Wpływ działalności naukowej na funkcjonalnie społeczeństwa i gospodarki – 20%
I. POZIOM ARTYSTYCZNY PROWADZONEJ DZIAŁALNOŚCI
Rodzaje osiągnięć artystycznych uwzględnianych w ocenie poziomu artystycznego w ramach tego kryterium określa tabela nr 3 w załączniku nr 1 do Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 31 lipca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej: plik do pobrania
Każde osiągnięcie artystyczne będzie oceniane przez dwóch ekspertów, a ocena danego osiągnięcia artystycznego będzie średnią arytmetyczną przyznanych ocen.
II. OPIS WPŁYWU
Ocenę wpływu działalności artystycznej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki przeprowadza się na podstawie związku między wynikami działalności w zakresie twórczości artystycznej a gospodarką, funkcjonowaniem administracji publicznej, ochroną zdrowia, kulturą i sztuką, ochroną środowiska naturalnego, bezpieczeństwem i obronnością państwa lub innymi czynnikami wpływającymi na rozwój cywilizacyjny społeczeństwa.
Opisy wpływu sporządza się (w języku polskim i angielskim) na podstawie dowodów tego wpływu, np.: raportów, opinii, rekomendacji z ośrodków zewnętrznych, publikacji naukowych i cytowań w innych dokumentach lub publikacjach. Dowody wpływu, w liczbie nie większej niż 5 na jeden opis wpływu, zamieszcza się w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez ministerstwo jako oddzielne pliki zapisane w jednym z następujących formatów danych: .pdf, .mp3, .mp4, .mpeg4 lub .avi. Wielkość jednego pliku nie może przekraczać 500 megabajtów.
Przy ocenie wpływu uwzględnia się działalność artystyczną prowadzoną w okresie objętym ewaluacją lub przed tym okresem, ale zakończoną nie wcześniej niż w 1997 r., jeśli dowody tego wpływu powstały w okresie objętym ewaluacją.
Ewaluowany podmiot o liczbie N:
1) nie większej niż 100,00 – przedstawia do oceny 2 opisy wpływu;
2) wynoszącej od 100,01 do 200,00 – przedstawia do oceny 3 opisy wpływu;
3) wynoszącej od 200,01 do 300,00 – przedstawia do oceny 4 opisy wpływu;
4) większej niż 300,00 – przedstawia do oceny 5 opisów wpływu.
W ramach oceny wpływu działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki przyznaje się punkty za:
1) zasięg wpływu:
a) 50 pkt – w przypadku wpływu o międzynarodowym zasięgu,
b) 40 pkt – w przypadku wpływu o krajowym zasięgu,
c) 30 pkt – w przypadku wpływu o regionalnym zasięgu,
d) 20 pkt – za opis wpływu o lokalnym zasięgu,
e) 0 pkt – w przypadku wpływu o marginalnym zasięgu albo gdy opis wpływu został sporządzony na podstawie dowodu wpływu, który nie wykazuje żadnego związku między wynikami badań naukowych lub prac rozwojowych albo działalności naukowej w zakresie twórczości artystycznej a gospodarką, funkcjonowaniem administracji publicznej, ochroną zdrowia, kulturą i sztuką, ochroną środowiska naturalnego, bezpieczeństwem i obronnością państwa lub innymi czynnikami wpływającymi na rozwój cywilizacyjny społeczeństwa;
2) znaczenie wpływu:
a) 50 pkt – w przypadku wpływu o przełomowym znaczeniu,
b) 25 pkt – w przypadku wpływu o istotnym znaczeniu,
c) 10 pkt – w przypadku wpływu o ograniczonym znaczeniu,
d) 0 pkt – w przypadku wpływu o znikomym znaczeniu albo gdy opis wpływu został sporządzony na podstawie dowodu wpływu, który nie wykazuje żadnego związku między wynikami badań naukowych lub prac rozwojowych albo działalności naukowej w zakresie twórczości artystycznej a gospodarką, funkcjonowaniem administracji publicznej, ochroną zdrowia, kulturą i sztuką, ochroną środowiska naturalnego, bezpieczeństwem i obronnością państwa lub innymi czynnikami wpływającymi na rozwój cywilizacyjny społeczeństwa.”
Ocena opisu wpływu:
1) jest sumą liczby punktów przyznanych opisowi wpływu za zasięg wpływu i za znaczenie wpływu,
2) wynosi 0 pkt – w przypadku przyznania opisowi wpływu 0 pkt za zasięg wpływu lub za znaczenie wpływu,
3) wynosi 0 pkt – w przypadku gdy opis wpływu nie ma żadnego związku z badaniami naukowymi lub pracami rozwojowymi prowadzonymi w ewaluowanym podmiocie w ramach danej dyscypliny naukowej,
4) wynosi 0 pkt za każdy brakujący opis wpływu – w przypadku przedstawienia do oceny mniejszej liczby opisów wpływu niż wynikająca z przepisów.
Liczba punktów przyznanych w ramach oceny wpływu może zostać zwiększona o 20 w przypadku, gdy interdyscyplinarność badań naukowych lub prac rozwojowych miała kluczowe znaczenie dla powstania danego wpływu.
Każdy opis wpływu będzie oceniany przez dwóch ekspertów, przy czym jeden będzie ekspertem wiodącym. Ekspert wiodący we współpracy z drugim ekspertem ustali oceną (wynik punktowy) opisu wpływu i sporządzi jej uzasadnienie. Końcowa ocena ewaluowanego podmiotu w ramach tego kryterium ewaluacji zostanie ustalona jako średnia arytmetyczna ocen poszczególnych opisów wpływu.
Do dnia 31 lipca 2022 r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyda decyzję w sprawie przyznania kategorii naukowej: A+, A, B+, B albo C.
Źródło:
1. Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce: plik do pobrania
2. Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej: plik do pobrania
3. Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 31 lipca 2020r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej: plik do pobrania
4. Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie danych przetwarzanych w zintegrowanym systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on: plik do pobrania
5. Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie danych przetwarzanych w Zintegrowanym Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on: plik do pobrania