Ambicją Akademii jest, aby dała osobom studiującym oraz pracującym możliwość tworzenia sztuki dostępnej, a nie tylko jej wtórnego udostępniania.

mgr Anna Duczmalewska

Pełnomocniczka Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnościami

Zadania Pełnomocniczki

Zgodnie z Ustawą o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami Uczelnia ma obowiązek zapewnić studentom z niepełnosprawnościami pełny udział w procesie kształcenia oraz w życiu akademickim. Działania pełnomocniczki dotyczą jednak wszystkich studentów, również tych którzy mają jedynie przejściowe trudności ze zdrowiem czy kondycją psychiczną.

Do głównych zadań Pełnomocniczki należy:

• dbanie o interesy osób z niepełnosprawnościami (zarówno studentów, jak i pracowników)
  • współpraca z całą społecznością akademicką na rzecz lepszego zrozumienia sytuacji i potrzeb osób z niepełnosprawnościami
  • stopniowe niwelowanie barier architektonicznych, cyfrowych, informacyjno-komunikacyjnych
  • przekazywanie informacji nt. źródeł pomocy dla osób z niepełnosprawnością
  • wypracowanie procedur włączających, czyli takich, które pomogą stać się osobom z niepełnosprawnościami równoprawnymi członkami społeczności ASP

Powyższe działania realizuje m.in. poprzez:

• indywidualne spotkania, na których określa się potrzeby konkretnego studenta czy pracownika
  • wystawianie rekomendacji dot. indywidualnej adaptacji procesu kształcenia
  • prowadzenie szkoleń, warsztatów i konsultacji
  • reagowanie na bieżące potrzeby i sytuacje

Także kandydaci na studia z niepełnosprawnościami/o szczególnych potrzebach ze względu na stan zdrowia, mogą skonsultować się z Pełnomocniczką Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnościami, celem omówienia adaptacji form kształcenia lub procesu rekrutacji.

tel. 451-155-004 (możliwość kontaktu SMS)

Dyżur: pl. Matejki 13, p. 106

Pojawienie się w strukturach Akademii Pełnomocniczki ds. osób z niepełnosprawnościami było możliwe dzięki projektowi Uczelnia Dostępna. Zwiększenie dostępności Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie dla osób z niepełnosprawnościami finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.