Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów aktualnosci_2018/Aneksy oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

W dniach 15–16 listopada w auli gmachu głównego Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie odbyła się ogólnopolska konferencja „Aneksy kultury. Dziedzictwo. Współczesność. Wirtualność” zorganizowana przez Katedrę Projektowania Przestrzeni Ekspozycyjnych Wydziału Architektury Wnętrz. JM Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, prof. Stanisław Tabisz, który objął wydarzenie honorowym patronatem, uroczyście je zainaugurował, zaznaczając, że konferencja stanowi istotny wkład w rozwój kultury i sztuki.

Celem konferencji było zebranie i wymiana doświadczeń środowiska życia kulturalnego, działającego w przestrzeniach muzealnych, zbiorów sztuki dawnej i współczesnej, promocji działań dystrybucji efektów produkcji przemysłowej, promocji informacji o społecznym oddziaływaniu kultury oraz twórców projektantów poruszających się w dziedzinach organizacji przestrzeni ekspozycyjnych dotyczących wielu zjawisk współczesnej kultury i życia gospodarczego.

Tematyka konferencji koncentrowała się wokół trzech obszarów tematycznych: dziedzictwo: w zakresie tworzenia i uprzystępniania zbiorów dziedzictwa narodowego, strategii wystawienniczych, problematyki zbiorów sztuki dawnej w kontekście współczesnych środków ekspozycji oraz archiwizacji i wirtualizacji elektronicznej; współczesność: w zakresie promocji sztuki współczesnej, tworzenia zbiorów sztuki młodych twórców, tworzenia archiwów, banków informacji o sztuce najnowszej i twórcach oraz estetyki komunikacji wizualnej jako formy promocji sztuki; wirtualność: w zakresie problematyki wirtualizacji działań sztuki w modelu artysta-media-odbiorcy oraz wirtualizacji zasobów informacji o sztuce dawnej i współczesnej.

W komitecie naukowym konferencji znaleźli się znani twórcy, projektanci i naukowcy:
prof. Włodzimierz Dreszer (UAP Poznań), dr hab. Tadeusz Pietrzkiewicz, prof. ASP (Dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku), prof. dr hab. Józef Jurek (Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz UAP w Poznaniu), dr hab. Urszula Smaza-Gralak, prof. ASP (Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa ASP we Wrocławiu), prof. Krzysztof Wołowski (ASP Wrocław), prof. Remigiusz Grochal (ASP Gdańsk), Marek Świca (Dyrektor Muzeum Historii Fotografii w Krakowie), dr hab. Beata Gibała-Kapecka, prof. ASP (Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie).

Wśród prelegentów znalazły się osobistości z wydziałów projektowych akademii sztuk pięknych i innych ośrodków naukowych Polsce, m.in. dr hab. Joanna Walendzik-Stefańska prof. ASP (ASP Warszawa), dr hab. Tadeusz Pietrzkiewicz (ASP Gdańsk),  dr hab. Konstancja Pleskaczyńska, prof. nadzw. (UAP Poznań) , dr hab. Maciej Świtała (ASP Gdańsk), dr Magdalena Lorenc (UAM Poznań),  prof. Lech Tempczyk (UTP Bydgoszcz), dr Adam Orlewicz (ASP Warszawa), arch. Tadeusz Nowak (Biuro Projektów „Arkona”) oraz przedstawiciele instytucji: Marek Świca, Dyrektor Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, dr Dorota Gorzelany-Nowak z Muzeum Narodowego w Krakowie, Katarzyna Piszczkiewicz (Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie). Nad całym wydarzeniem, organizacyjnie i merytorycznie czuwał prof. Jacek Siwczyński, panele dyskusyjne prowadzili: prof. Jacek Cupryś i dr hab. Marek Braun, prof. ASP, a konferencję swoimi wystąpieniami wsparła młoda kadra WAW ASP w Krakowie.

Wybitni praktycy, uczestnicy życia kulturalnego, osoby działające w przestrzeniach muzealnych, twórcy, projektanci i naukowcy podczas dyskusji, wykładów i odczytów poruszyli m.in kwestie związane z eksponowaniem zbiorów dziedzictwa narodowego, dostosowywania nowoczesnych technologii do prezentowanej sztuki, czy wirtualizacji zasobów. Pojawiły się tematy związane z interpretacją przestrzeni ekspozycyjnych zarówno w obszarze rozważań teoretycznych, m.in.: Miasto – muzeum doświadczania przestrzeni, Muzeum emocji czy muzeum treści, Miejsca pamięci jako przestrzenie ekspozycyjne, Polityczne widzenie Muzeum – potencjał krytycznej analizy dyskursu w badaniach nad architekturą wnętrz muzealnych, jak i tematy poruszające sfery współczesnych działań projektowych w dziedzinie wystawiennictwa, czego znakomitym przykładem było wystąpienie pana Marka Świcy, dyrektora Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, pt. Moment przejścia. Zmiana infrastrukturalna i organizacyjna Muzeum Fotografii w Krakowie, w którym zaprezentował projekt inwestycyjny przy ulicy Józefitów 16, gdzie powstaje Centrum Magazynowo-Konserwatorskie, Digitalizacyjne oraz Badawcze, a także przybliżył proces powstawania nowych przestrzeni ekspozycyjnych dla drugiej siedziby Muzeum  przy ul. Rakowickiej 22, gdzie po zakończeniu modernizacji i rozbudowy zabytkowego budynku dawnej Zbrojowni powstanie centrum wystawienniczo-edukacyjne Muzeum Fotografii w Krakowie.

Wydarzenie uświetniło podpisanie listu intencyjnego między Wydziałem Architektury Wnętrz ASP w Krakowie a Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, który zapoczątkuje współpracę między instytucjami na płaszczyźnie naukowej i projektowej.

Wkrótce wydana zostanie drukiem monografia naukowa zawierająca wykłady wygłoszone w ramach konferencji.

www.aneksykultury.pl.

{gallery}aktualnosci_2018/Aneksy{/gallery} pikto aneksy_otwarciepikto aneksy_otwarcie