W Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie otwarto wystawę "Z dziedzictwa Akademii. Konterfekty". Wystawa została przygotowana z okazji 200-lecia istnienia krakowskiej ASP. Wernisaż odbył się w poniedziałek, 15 października 2018 r. Wystawę otworzył JM Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana MAtejki w Krakowie prof. Stanisław Tabisz.

Konterfekty ASP-W_Krakowie_01

Konterfekty ASP-W_Krakowie_02

Konterfekty ASP-W_Krakowie_03

Mottem wystawy "Z dziedzictwa Akademii. Konterfekty" są słowa Georgii O’Keeffe "Nic nie jest mniej rzeczywiste niż realizm. Szczegóły są mylące. Tylko selekcjonując je, pomijając jedne i podkreślając inne, możemy dotknąć rzeczywistej natury rzeczy". Tytuł wystawy nawiązuje do chronologicznego kryterium wyboru obiektów, obejmującego wspomniane 200-lecie. Założeniem wystawy jest udostępnienie, w kolejnej, drugie już odsłonie, zbiorów Muzeum ASP: obrazów, rysunków i rzeźb autorstwa różnych artystów, z różnych lat. Warto wspomnieć, że czasowa wystawa „Konterfekty” stanowi ekspozycję niezależną, ale równoległą i tematycznie bliską malarskiej i rzeźbiarskiej galerii portretów i autoportretów profesorów i rektorów na stałe eksponowanej w pomieszczeniach reprezentacyjnych Akademii, jednak z oczywistych powodów trudno dostępnej szerszemu gronu zainteresowanych. Wybór eksponatów na wystawę powstał według kilku innych jeszcze, prócz tematyki, kryteriów takich jak: zróżnicowane podejście ich autorów do tematu, reprezentowanie przemian nurtów i mody obowiązujących w sztuce w kilku okresach minionych dwustu lat i, w kilku przypadkach, odzwierciedlenie ich w efektach kształcenia w krakowskiej ASP. Tak więc zaryzykowano symbiotyczny zbiór prowadzących dialog prac studenckich z dziełami artystów znanych – profesorów i rektorów Akademii, dzieł dawnych, w tym autorstwa nieznanych dziś twórców, z początków gromadzenia zbiorów Galerii akademickiej z dziełami współczesnymi – przykładami dzisiejszych form artystycznego wyrazu.

Spośród nazwisk artystów, których dzieła można zobaczyć, wymienić należy takie jak: Józef Brodowski, Xawery Dunikowski, Marian Konieczny, Janina Kraupe, Konstanty Laszczka, Jan Chrzciciel Lampi, Józef Grassi, Zbysław Marek Maciejewski, Józef Marek, Janina Sussle-Muszkietowa, Jerzy Nowosielski, Józef Peszka, Hanna Rudzka-Cybis, Leszek Sobocki, Stanisław „Sacha” Stawiarski, Wanda Ślędzińska, Andrzej Wróblewski.

Konterfekty ASP-W_Krakowie_04

Konterfekty ASP-W_Krakowie_05

Konterfekty ASP-W_Krakowie_06

Wernisaż wystawy poprzedzony był premierową prezentacją eksponatów z kolekcji Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na portalu Wirtualne Muzea Małopolski. Przedstawiciele Małopolskiego Instytutu Kultury przybliżyli idei portalu WMM, zaprezentowali wizerunki cyfrowe wybranych obiektów z Muzeum Akademii Sztuk Pięknych i odsłonili nieco kulisy procesu ich digitalizacji zaś Pani Małgorzata Sokołowska przybliżyła historię tworzenia kolekcji prezentującej dziedzictwo najstarszej uczelni artystycznej w Polsce.

Wystawa będzie czynna od 15 października 2018 r. do 30 kwietnia 2019 r. od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.

Muzeum ASP_01

Muzeum ASP_02