W niedzielę, 10 czerwca 2018 r. w Galerii Promocyjnej i Galerii Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie odbył się wernisaż dwóch wystaw pod wspólnym tytułem"(Nie)Wesołe Miasteczko / Momenty nieuwagi". Ekspozycja towarzyszyć będzie Dorocznej Wystawie Prac Studentów powstałych w krakowskiej ASP w roku akademickim 2017/2018.

Wystawę otworzylł Prorektora ds. Studenckich a zarazem kurator Galerii Promocyjnej dr hab. Jan Tutaj prof. ASP praz kuratorzy wystawy dr hab. Grzegorz Sztwiertnia i dr Joanna Zemanek.

ASP w_Krakowie_2

ASP w_Krakowie_1

ASP w_Krakowie_3

Wystawa jest prezentowana w dwóch przestrzeniach wystawienniczych. W Galerii Promocyjnej swoje prace prezentują: Marta Baran, Katarzyna Jarząb, Kamil Emanuel Klonowski, Grzegorz Kozera, Magdalena Sara Krawczyk, Karolina Łukawska, Michał Myszkowski, Alicja Pakosz, Jan Eustachy Wolski, Piotr Zięba zaś w Galerii Wydziału Malarstwa: Józef Robakowski, Maga Sokalska, Grzegorz Sztwiertnia, Wojciech Wilczyk, Joanna Zemanek.

Kuratorzy wystawy - Grzegorz Sztwiertnia i Joanna Zemanek - tak mówią o ekspozycji:

"...W wystawie „Momenty nieuwagi” skupiliśmy się na niby-przypadkowych – jednak podejrzewanych o wyższą celowość sytuacjach – które zwykło się zwać dziwnymi zdarzeniami, szczęśliwymi trafami lub też zjawiskami „paranormalnymi”. Wybrane prace zaproszonych artystów budują przestrzeń badań nad naturą „niecodziennych przypadków” i „rozstrzygających momentów”, które decydują o naszym życiu bądź kierunku rozwoju wydarzeń – a których często nie zauważamy, bądź rutynowo lekceważymy.
Interesuje nas fotografia i filmowa rejestracja jako wynik nieoczekiwanego naciśnięcia spustu migawki czy rejestracji z przypadku, odruchu lub „łowieckiego” instynktu. Staramy się wyłuskać coś wartościowego i niepowtarzalnego z rzeczywistości wizualnej niby opatrzonej, niby oswojonej – lecz nieprzemijalnie niepokojącej swoją ukrytą potencjalnością i przyczajonym dynamizmem…"

Wystawa będzie czynna do 17 czerwca 2018 r., w godz. 11.00-17.00.

ASP w_Krakowie_4

ASP w_Krakowie_5