Polskie Towarzystwo Wydawców Książek po raz 58 zorganizowało Konkursu na Najpiękniejsze Książki. Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień odbyła się 17 maja 2018 r. podczas Warszawskich Targów Książki.

Jury Konkursu w składzie: prof. Mieczysław Wasilewski – przewodniczący, Magdalena Frankowska, prof. Wiktor Jędrzejec, Ryszard Kryska, Tomasz Kuczborski, Agata Szydłowska i Andrzej Tomaszewski w wyniku tajnego głosowania przyznało nagrody i wyróżnienia książkom, do powstania których przyczynili się pracownicy Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Publikacja według projektu graficznego i składu dr Aleksandry Toborowicz z Wydziału Grafiki pt. "O koniach wschodnich i wywodzących się z ras orientalnych" Wacława Seweryna Rzewuskiego została nagrodzona w kategorii: książki naukowe, popularnonaukowe (humanistyka). Wydawcą jest Biblioteka Narodowa, a za druk i oprawę odpowiadają Toruńskie Zakłady Graficzne ZAPOLEX.

Ola Toborowicz

W tej samej kategorii wyróżnienie za projekt graficzny otrzymał dr Jakub Sowiński z Wydziału Grafiki. Zauważona została seria "Myśl o kulturze" w skład, której wchodzi: "Galaktyka Gutenberga" - Marshall McLuhan, "Uniwersytet w ruinie" - Bill Readings oraz "Idea uniwersytetu" - Karl Jaspers. Wydawcą publikacji jest Narodowe Centrum Kultury. Za druk i oprawę odpowiada Zakład Poligraficzny SITODRUK.

Książka dr Barbary Widłak z Wydziału Form Przemysłowych "Herbarz 1999–2016", została wyróżniona w kategorii: katalogi, wydawnictwa bibliofilskie. Dr Barbara Widłak przygotowała projekt graficzny, skład i opracowała graficznie herby. Za druk i oprawę publikacji odpowiada Drukarnia Skleniarz. Książka została opublikowana przez Wydawnictwo Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

pikto knk