Z głębokim smutkiem informujemy, że w 10 października 2023 roku zmarł nagle dr hab. Jakub Najbart, prof. ASP.

Profesor Jakub Najbart urodził się 16 grudnia 1972 roku w Rzeszowie. Studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych ukończył z wyróżnieniem w 1998 roku, w pracowni prof. Włodzimierza Kunza. Aneks dyplomowy z rysunku powstał pod kierunkiem prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej.
W 2000 roku został zatrudniony na Wydziale Malarstwa, w dwóch pracowniach prowadzonych przez dra hab. Marka Szymańskiego oraz prof. Grzegorza Bieniasa.
Dziewięć lat później uzyskał stopień doktora sztuk plastycznych, zaś w 2015 roku stopień doktora habilitowanego sztuki. Od 2016 roku samodzielnie kierował Katedrą Rysunku na macierzystym wydziale. Ostatnio zajmował w Akademii stanowisko profesora uczelni.
Jako doskonały dydaktyk wychował wiele pokoleń studentów, którzy zawsze mogli liczyć na jego życzliwość i fachowe uwagi.
Jakub Najbart uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Był organizatorem projektów artystycznych, służących współpracy międzynarodowej oraz promocji studentów, absolwentów i pracowników badawczo-dydaktycznych krakowskiej ASP, m. in. jako założyciel fundacji „Transporter Kultury” i stowarzyszenia „Kulturtransporter” w Norymberdze.

Za zaangażowanie w popularyzację kultury i sztuki polskiej w 2021 roku został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. W tym samym roku otrzymał Nagrodę Rektora I stopnia za całokształt działalności, wcześniej w 2010 roku Nagrodę Rektora III stopnia za osiągnięcia w pracy artystycznej i dydaktycznej.
Profesora Jakuba Najbarta zapamiętamy jako współtwórcę i kuratora dorocznego święta sztuki ASP w Krakowie ― Open Eyes Art Festival. To jemu zawdzięczamy koncepcję spotkań artystycznych dojrzałych mistrzów z młodymi adeptami sztuki, do których dochodziło zarówno w przestrzeniach wystawienniczych jak i w festiwalowych kuluarach.
Przed nami kolejna edycja Open Eyes Art Festival, w olbrzymiej mierze przygotowana przez Profesora Jakuba Najbarta, której ― niestety ― nie zdąży już zrealizować…
Wydawnictwo, towarzyszące jednej z Jego wystaw, opatrzono cytatem Andrzeja Tarkowskiego: „Człowiek nie może istnieć bez sztuki. Jest ona niejako organicznie związana z jego duchowym wnętrzem, jak zmysły z ciałem”.
Te słowa doskonale podsumowują życie i twórczość prof. Jakuba Najbarta.

Bardzo będzie Go nam brakować.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 20 października 2023 (piątek) o godzinie 11.40 na Cmentarzu w Prądniku Czerwonym (Batowickim), ul. Powstańców 48

Najbliższym, Przyjaciołom i Znajomym oraz wszystkim odczuwającym ból z powodu odejścia Profesora, składamy szczere wyrazy współczucia.

Rektor i cała społeczność
Akademii Sztuk Pięknych