20–21 września 2023 roku podczas Targów Packaging Innovations oraz Krakow International Interior&Architecture Fair odbędzie się wystawa "WFP w Wiedniu*", prezentująca wybrane projekty powstałe na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dzięki uprzejmości EXPO Kraków w sali Wiedeń będzie można zobaczyć realizacje studentów z ostatnich kilku lat ze szczególnym uwzględnieniem opakowań oraz elementów wyposażenia wnętrz. Kilkadziesiąt eksponatów zgromadzonych na wystawie prezentuje innowacyjne rozwiązania w dziedzinie wzornictwa.

Od powstania wydziału, w 1964 roku, mury uczelni opuściło już ponad 1100 absolwentów kierunku wzornictwa. W ciągu niemal 60 lat kształcenie projektantów zmieniało się — tak jak technologie, narzędzia, czynniki ekonomiczne oraz szeroko pojęte warunki życia na ziemi. I choć niezmiennie w centrum zainteresowania projektanta pozostaje człowiek i wszystko co go otacza, to zmienił się kontekst.

Młodzi projektanci odpowiadając na potrzeby człowieka patrzą szerzej na poprawę warunków jego życia. Cel ten realizują poprzez odpowiedzialne i zrównoważone projektowanie nie tylko dobrze funkcjonujących przedmiotów. Dzięki projektowaniu, które zwraca uwagę na wykorzystywane materiały, obciążenie dla środowiska generowane w produkcji oraz ograniczenie nadmiaru powstających dóbr, będziemy mogli żyć w stabilnym i bezpiecznym świecie – to jest realna odpowiedz na potrzeby współczesnego człowieka.

Wystawa "WFP w Wiedniu*" to realizacje projektów studentów Wydziału Form Przemysłowych z ostatnich kilku lat. Tematyka prac skupia się na dwóch obszarach. Pierwszy to projekty opakowań, które odpowiadają nie tylko na potrzeby producentów, ale mierzą się też z problematyką ochrony środowiska. Drugi obszar tematyczny związany z życiem codziennym reprezentowany jest między innymi przez projekty mebli i ceramiki. Prezentowane prace odzwierciedlają zainteresowania studentów, ale też wiele mówią o ich wrażliwości na wyzwania współczesnego świata.

Kuratorzy wystawy:
- Monika Wojtaszek-Dziadusz
- Sonia Furmanek
- Bożydar Tobiasz

Wystawę można oglądać od 20 do 21 września, w sali Wiedeń Expo Kraków, ul. Galicyjska 9

Obecność Wydziału Form Przemysłowych wzbogaci ponadto wykład dr hab. Moniki Wojtaszek-Dziadusz, którego temat obejmie zagadnienia z zakresu projektowania opakowań, włączając w to autorskie innowacyjne rozwiązania oraz te zaproponowane przez studentów.

20 września 2023, 11:00 – 11:30

Scena Główna, Hala Wisła

Zachęcamy do zarejestrowania się tutaj oraz zapoznania się i skorzystania z oferty wykładów i spotkań oraz propozycji targowych.

*Wiedeń to nawa sali, w której odbędzie się wystawa