Projekt "Przestrzeń dla Sztuki" już po raz dziewiąty zagości w murach Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Tym razem jego bohaterem będzie Jacek Waltoś. Prace Artysty zostaną zaprezentowane również w przestrzeniach Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Białej Galerii Centrum Nowohuckiego Centrum Kultury.
Zapraszamy na wernisaże wystawy malarstwa, rysunku, grafiki i rzeźby Jacka Waltosia "Wspólna niepamięć" w trzech lokalizacjach:
- Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki, Galeria ASP (pl. Matejki 13): wtorek, 26 kwietnia 2022 r. o godz. 13.00
- Uniwersytet Ekonomiczny, hol Pawilonu Sportowo-Dydaktycznego (ul. Rakowicka 27): środa, 27 kwietnia 2022 r., godz. 13.00
- Nowohuckie Centrum Kultury, Galeria Centrum (al. Jana Pawła II 232): piątek, 29 kwietnia 2022 r., godz. 18.00
Wystawa "Wspólna niepamięć" będzie dziewiątą wystawą z cyklu "Przestrzeń dla sztuki". Poświęcona będzie Jackowi Waltosiowi, jednemu z czołowych twórców polskiej sztuki współczesnej, profesorowi krakowskiej i poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, współtwórcy Grupy Wprost 1966-1986.
Cykl wystawienniczy "Przestrzeń dla sztuki" stał się ważnym wydarzeniem kulturalnym, prezentującym dorobek artystyczny wybitnych twórców i pedagogów z kręgu Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Głównym celem projektu jest dotarcie do możliwie szerokiego kręgu odbiorców – z różnych środowisk i o różnym poziomie przygotowania do odbioru sztuki współczesnej. Stąd wybór miejsc ekspozycyjnych – galerii krakowskiej ASP, przestrzeni wystawienniczej Uniwersytetu Ekonomicznego i Nowohuckiego Centrum Kultury.
Bohaterami dotychczasowych ośmiu edycji "Przestrzeni dla sztuki" byli: Paulin Wojtyna, Janina Kraupe, Janusz Tarabuła, Stefan Gierowski, Leszek Misiak, Franciszek Bunsch, Ryszard Otręba i Teresa Kotkowska-Rzepecka.
Istotnym elementem cyklu "Przestrzeni dla sztuki" jest przedstawienie i udokumentowanie dorobku artysty-dydaktyka, a poprzez wnikliwe omówienie jego twórczości ułatwić jej percepcję. Służyć temu ma obszerny, liczący ponad 300 stron katalog. Poza pełną ikonografią wystaw i szczegółową dokumentacją dorobku, przedstawiony jest tam kontekst osobisty, środowiskowy i kulturowy, w jakim rozwijała się twórczość artysty.
Pomysłodawcą i opiekunem wydarzenia jest prof. dr hab. Jerzy Hausner, związany przez lata z Wydziałem Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, inicjator międzynarodowego Open Eyes Art Festival. Głównym organizatorem wydarzenia jest Zbigniew Grzyb, dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury, współpracujący z Agencją Artystyczną GAP i Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Projekt finansowany jest z budżetu Urzędu Miasta Krakowa.
Organizatorzy: Nowohuckie Centrum Kultury, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Agencja Artystyczna GAP wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie
Koordynatorzy: prof. dr hab. Joanna Kubicz, Małgorzata Sokołowska, dr Magdalena Szymańska, Oliwia Ostrowska, Weronika Chludek
Aranżacja wystaw: prof. Jacek Waltoś i prof. Adam Brincken
Kurator: Joanna Gościej-Lewińska (NCK)
Jacek Waltoś – malarz, rysownik, rzeźbiarz, grafik, autor esejów i artykułów o sztuce. Wiele z nich publikował pod pseudonimem Jacek Buszyński.
Urodził się w 1938 roku w Chorzowie. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Emila Krchy, dyplom uzyskał w 1963 roku. Współzałożyciel – wraz z Maciejem Bieniaszem, Zbylutem Grzywaczem, Barbarą Skąpską i Leszkiem Sobockim – grupy WPROST, działającej w latach 1966-1986. Brał udział we wszystkich wystawach grupy. Jej członkowie w 1967 roku otrzymali Nagrodę Krytyki Artystycznej im. C. K. Norwida, a w 1984 roku Nagrodę Archidiecezji Warszawskiej. Indywidualnie Jacek Waltoś jest laureatem m.in.: Nagrody Alby Romer-Taylora (1994), Nagrody Kultury Niezależnej (1986) i Nagrody im. Jana Cybisa (2002). Współorganizator wystawy "Romantyzm i romantyczność w sztuce polskiej XIX i XX wieku" (1975). W latach 80. uczestniczył w prezentacjach "sztuki niezależnej". Jest współautorem książki "100 najsłynniejszych obrazów". Pracował w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Krakowie. W 2011 roku zakończył wieloletnią pracę dydaktyczną.
Swoje prace najczęściej ujmuje w artystyczne cykle, z których najważniejsze – "Przemiany – Androgyne"; "Kręgi"; "Fedra wg Jeana Racine’a"; "Pieta w trójnasób"; "Pomiędzy nami – kres"; "Eros -Agape"; "Płaszcz Miłosiernego Samarytanina"; "Dr Freud bada duszę ludzką"; "Ludzie Czechowa"; "Ofiarowanie I. przez A."; "Samuel i głos/Wołanie"; "Centaur"; "Współczułość"; "Empedokles u krateru Etny" prezentowane były na wystawach indywidualnych od 1963 roku.
Ostatnie cykle i wystawy prac Jacka Waltosia:
- "Obrazy zdarzone", Galeria Dyląg, Kraków 2009, Miejska Galeria Sztuki MM, Chorzów 2010
- "Ludzie Czechowa", Galeria Scenografii ASP, Kraków 2010, Miejska Galeria Sztuki – Willa, Łódź 2010 i Centro di Cultura La Medusa", 2011
- "Wielokroć to samo" (malarstwo, rzeźba, grafika 1960-2012), Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa 2012 i Miejska Galeria Sztuki, Łódź 2013
- Obrazy, rzeźby i rysunki (w cyklu Laureaci Nagrody im. Jana Cybisa), Muzeum Śląska Opolskiego, Opole 2014
- "Ofiarowanie I. Przez A., "Centaur", "Empedokles u krateru Etny", Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej "Dom praczki", Kielce 2015
- WPROST 1966-1986 (udział i współpraca przy wystawie), Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA, Galeria Europa – Daleki Wschód, Kraków 2016
- "Empedokles u krateru Etny", Artemis – Galeria Sztuki, Kraków 2020/2021
Prace Jacka Waltosia znajdują się w zbiorach wszystkich Muzeów Narodowych w Polsce, a dodatkowo w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz w wielu innych kolekcjach publicznych i prywatnych (m.in. Krzysztofa Musiała).