20 – 22 października 2023 r. we Lwowie odbyły się uroczystości związane z finałem X edycji Konkursu graficznego "Indeks imienia Mariusza Kazany". Idee przyświecające realizacji Konkursu nabrały szczególnego znaczenia wobec koszmaru toczącej się wojny, stały się symbolicznym wyrazem poparcia walczącej Ukrainy.

20 października 2023 r. w Galerii Narodowej Akademii Sztuki we Lwowie odbyło się otwarcie dwóch ekspozycji: "Wystawy konkursowej" oraz "Grafiki" Iwana Sawenoka – laureata ubiegłorocznego Konkursu. Uroczystość poprzedziły obrady międzynarodowego Jury z udziałem profesorów z polskich uczelni: profesora Błażeja Ostoja Lniskiego i profesor Agnieszki Cieślińskiej-Kaweckiej z warszawskiej ASP oraz profesora Krzysztofa Tomalskiego z ASP w Krakowie.

Dwa dni później, w Muzeum Narodowym im. Andreja Szeptyckiego we Lwowie miało miejsce uroczyste ogłoszenie wyników obrad Jury oraz wręczenie nagród laureatom dziesiątej, jubileuszowej edycji Konkursu. Zwyciężczynią została Lidia Hołosko, za pracę "Mak", drugie miejsce przyznano Marii Sawko, za pracę "Kontakt", trzecie zaś przypadło w udziale Arturowi Juzefczykowi, za książkę artystyczną. W ramach głównej nagrody zwyciężczyni Konkursu została zaproszona na staż artystyczny na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. - Praca przedstawiona na wystawie nazywa się "Mak", który jest również symbolem ukraińskiej kultury. W swojej pracy chciałam pokazać co się dzieje z duszą człowieka, jaki jest jego stan podczas pełnoskalowej agresji, o chęci bycia zachowanym, chęci wyjść na zewnątrz, chęci ryzykować, rozwijać się. Tę pracę poświęciłam każdej osobie, która niezależnie od sytuacji życiowej nie przestaje wierzyć - powiedziała Kurierowi Galicyjskiemu tegoroczna triumfatorka Konkursu.

Wręczeniu nagród towarzyszyło otwarcie wystawy "Indeks imienia Mariusza Kazany 2012- 2023" z pracami dotychczasowych laureatów.

Jednym z głównych celów, realizowanego we Lwowie od jedenastu lat, projektu artystycznego jest prezentacja prac wybitnych polskich artystów. Podczas tegorocznej uroczystości w Muzeum Narodowym we Lwowie odbyło się – z udziałem autorów - otwarcie dwóch indywidualnych ekspozycji: "Obraz Natury" Błażeja Ostaja Lniskiego oraz "Curiosity" Agnieszki Cieślińskiej- Kaweckiej.

Wernisaż wystawy „Obraz natury” poprzedziła ceremonia uhonorowania Rektora ASP w Warszawie, profesora Błażeja Ostoja Lniskiego tytułem doktora honoris causa Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki. - Przyznany mi tytuł doktora honoris causa odbieram w imieniu własnym, ale też wszystkich instytucji i osób, które stoją za pomocą udzielaną lwowskiej Akademii, a są to zarówno wszystkie akademie sztuk pięknych w Polsce, jak i cała rzesza anonimowych osób - stwierdził w swoim wystąpieniu uhonorowany.

Dziękujemy za organizację i zaangażowanie w realizację projektu ,,Indeks imienia Mariusza Kazany” i wszystkich wydarzeń z nim związanych: Konsulatowi RP we Lwowie, Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych, Muzeum Narodowemu im. Andreja Szeptyckiego we Lwowie, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

O Konkursie:

Konkurs graficzny ,,Indeks imienia Mariusza Kazany” został ustanowiony w 2012 r. przez Konsula Generalnego RP we Lwowie dla uczczenia pamięci polskiego dyplomaty i miłośnika sztuki, który 10.04.2010 r. zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Do udziału w realizacji Konkursu „Indeks imienia Mariusza Kazany” zostali zaproszeni przedstawiciele: Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz Fundacji imienia Mariusza Kazany. Ideą Konkursu jest rozwijanie polsko-ukraińskiej współpracy, popularyzacja polskiej grafiki oraz promocja i wspieranie młodych twórców ukraińskich. W corocznej rywalizacji w dziedzinie grafiki artystycznej biorą udział studenci i absolwenci lwowskiej Akademii. Laureat poza nagrodą finansową otrzymuje zaproszenie na staż artystyczny do uczelni w Polsce.

Realizacja różnorodnych wydarzeń artystycznych związanych z Konkursem sprawiła, że z czasem przekształcił się on w ważny polsko – ukraiński projekt artystyczny, który promuje wybitnych polskich artystów, reprezentujących różne ośrodki graficzne w Polsce, porusza aktualne zagadnienia artystyczne, jest okazją do spotkań i wymiany doświadczeń.

Zachęcamy do obejrzenia galerii fotografii ilustrujących lwowskie wydarzenia

Info: Fundacja imienia Mariusza Kazany