Galeria Rozproszona to projekt skierowany do artystów związanych z krakowską Akademią Sztuk Pięknych, którego celem jest promocja powstającej współcześnie sztuki w nieoczywistych lokalizacjach. Wystartowała strona internetowa projektu oraz profil w mediach społecznościowych. Zachęcamy do obserwowania obu mediów a także do włączenia się w działania, które przed organizatorem Galerii i jej partnerami.

Dzięki partnerskiej współpracy trzech instytucji Fundacji Tytano, Polskiego Związku Firm Deweloperskich oraz Akademii Sztuk Pięknych, powstaną warunki do bezpośredniej prezentacji artystów tworzących w różnych technikach od malarstwa, w tym malarstwa wielkoformatowego, przez grafikę, rzeźbę czy działania multimedialne i design.

Za każdym razem to wybrana przestrzeń, goszcząca projekty artystyczne, będzie tworzyła i inicjowała relacje z prezentowanym dziełem. Galeria Rozproszona może pojawić się czasowo w bezpośrednim sąsiedztwie miejsc pracy, komunikacji, skweru lub sklepu, może nam towarzyszyć w codziennym rytmie dnia. Ważną intencją projektu, jest wyjście sztuki w przestrzeń miasta Krakowa.

Wystawy prac młodych twórców w lokalizacjach należących do firm z sektora biznesowego i inwestycji deweloperskich to pomysł, który może dostarczyć odwiedzającym unikalnych i dynamicznych doświadczeń. To także możliwość prezentowania sztuki w nieoczywistych lokalizacjach. Tymczasowe ekspozycje w przestrzeniach naszych Mecenasów, będą splatać miejsca typowo biznesowe czy użytkowe z dedykowanymi działaniami artystycznym.

Pierwsza realizacją projektową jest rysunek, który powstał na tymczasowym zabezpieczeniu budowlanym fasady narożnej kamienicy, położonej przy zbiegu ulic Kalwaryjskiej 24 i Władysława Warneńczyka 7.
Ta inicjatywa artystyczna, miała na celu uatrakcyjnienie tej przestrzeni miejskiej i podkreślenie historycznego kontekstu. Artyści włączyli do projektu motywy dekoracyjne z różnych krakowskich kamienic, tworząc unikalne dzieło, którego stonowana estetyka wpisuje się w ciąg architektoniczny kamienic ulicy Kalwaryjskiej.

Sama kamienica jest datowana na 1889 rok, zbudowana według projektu Stanisława Serkowskiego, przebudowana w początku XX wieku. Obecnie jest tam realizowana najnowsza inwestycja deweloperska Grupy Fracthon - mecenasa tej przestrzeni. Na elewacji można było zobaczyć bardzo wdzięczne kwiatowe sztukaterie. Stały się one inspiracją do tego pierwszego projektu Galerii Rozproszonej. Autorem projektu jest dr Marcin Czaja z Wydziału Malarstwa, realizujący w Krakowie i poza nim malarstwo monumentalne. Działania w Podgórzu możliwe były dzięki pracy i zaangażowaniu studentek malarstwa, Amelii Jawień i Emilii Masny

A tak o samym pomyśle na projekt opowiada Autor:

Idea projektu polega na wykorzystaniu unikatowych płaskorzeźb oraz ornamentów obecnych w przestrzeni Podgórza i Krakowa. Płaskorzeźby te najczęściej znajdują się na elewacjach kamienic tuż nad głównymi wejściami, ale także, jak w przypadku jelenia o dwóch ciałach przy ul. Brodzińskiego, w narożach budynków. Starałem się, aby kompilacja znalezionych przeze mnie motywów przywodziła na myśl sposób komponowania fryzu, którego treść stanowiłaby swoistą interpretację esencji architektoniczno-artystycznej Podgórza.