W piątek, 24 listopada, w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu prezydent Andrzej Duda wręczył akty powołania nowym członkom Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Znalazł się pośród nich rektor naszej Uczelni ― prof. Andrzej Bednarczyk.

Zatem w pracach SKOZK uczestniczyć będzie kolejny przedstawiciel Akademii, której jednym z zadań jest, kształcenie przyszłych konserwatorów pod kątem przygotowania ich do samodzielnej, twórczej pracy na polu technicznej i estetycznej konserwacji zabytków sztuki, ich naukowego badania, rekonstrukcji, aranżacji w pierwotnym lub wtórnie ukształtowanym otoczeniu. Warto przypomnieć, że od 2021 roku członkiem SKOZK są prof. Jarosław Adamowicz, dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki oraz dr Paweł Boliński, kierownik Pracowni Dokumentacji Konserwatorskiej Malarstwa i Rzeźby na tym Wydziale.

Fot. Anna Kaczmarz

W trakcie zebrania, zorganizowanego w związku z 45. rocznicą działalności Komitetu, prezydent Duda podkreślił, że jego członkami są „osoby znamienite, cieszące się w Krakowie szacunkiem, których działalność bardzo często swoimi wynikami i osiągnięciami przekracza granice Rzeczypospolitej, którzy są ekspertami w dziedzinie architektury, historii, ochrony zabytków, ochrony dorobku kulturowego”. Ich praca ma charakter społeczny ― stanowi rodzaj wolontariatu. „Śmiało mogę powiedzieć: jest bezcenna” ― dodał prezydent.

Fot. Przemysław Keler/KPRP (źródło: https://www.prezydent.pl)

SKOZK jest ciałem społecznym, zajmującym się rozdysponowywaniem pieniędzy, przeznaczonych na ratowanie krakowskich zabytków. Fundusz Komitetu zasilają środki, przekazywane z budżetu państwa za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta RP. Spotkanie inaugurujące działalność SKOZK odbyło się 18 grudnia 1978 r. w tej samej sali, w której miała miejsce piątkowa uroczystość.