Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie od początku agresji rosyjskiej na Ukrainę rozpoczęła działania pomocowe związane z exodusem ludności ukraińskiej do Polski. Już 3 marca do Akademii przybyły studentki z uczelni artystycznych z Kijowa, Lwowa, Chersonia, Charkowa oraz wykładowcy i artyści. Społeczność krakowskiej ASP otwarła swoje serca oraz domy i pracownie dla uchodźców z Ukrainy.
Na 7 wydziałach Akademii (Wydział Architektury Wnętrz, Form Przemysłowych, Grafiki, Intermediów, Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Malarstwa, Rzeźby) kształcenie podjęły 63 stażystki, a do prowadzenia zajęć zaprosiliśmy 12 wykładowczyń. Stażystki znalazły miejsce w pracowniach, gdzie wraz z wykładowcami pracują i integrują się ze społecznością Akademii. To ewenement w skali światowej.
ASP w Krakowie poparło oświadczenie Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Akademii Nauk, konferencji rektorów uczelni i szkół zawodowych oraz organizacji młodych naukowców, doktorantów i studentów opublikowane 24 lutego 2022 r. w związku z agresją zbrojną Rosji na Ukrainę.
Krakowska uczelnia przystąpiła do międzynarodowych sieci wspierających nauczycieli akademickich, badaczy i studentów w sytuacjach kryzysowych Scholars at Risk oraz ELIA.
Uczelnie z których pochodzą stażystki i wykładowczynie przyjęte na ASP
- National Academy of Fine Arts and Architecture, Kijów
- Kyiv National University of Culture and Arts, Kijów
- Kherson National Technical University, Czersoń
- Lviv National Academy of Arts, Lwów
- Kyiv National University of Technologies and Design, Kijów
- Kharkiv State Academy of Design and Art., Charków
- Kyiev State Institute of Decorative and Applied Asrts and Design, Kijów
- Narodowy Uniwersytet Teatru, Kina i Telewizji w Kijowie
- Narodowy Uniwersytet Budownictwa i Architektury w Charkowie
- Kijowski Narodowy Uniwersytet Kultury i Sztuki
- Szkoła Plastyczna im. I.E. Riepina w Charkowie
- School of visual communication (SVC), Kyiv
- Stacja Telewizyjna UKRAINAINFORM
- meta² design studio
- G-Art COMPANY
- Doniecki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stusa, Donieck
Dotychczasowe formy pomocy
Dla stażystek:
- staże artystyczne, udział w zajęciach, wykładach, warsztatach
- utrzymanie ciągłości kształcenia
- wsparcie finansowe, stypendia
- wsparcie bytowe (mieszkania, wyżywienie, odzież)
- zakup materiałów plastycznych (ze zbiórek społeczności ASP)
- informacje o programach pomocowych
- pomoc w tłumaczeniach
- pomoc w załatwianiu formalności (zaświadczenia, numer PESEL, bezpłatne konta bankowe)
- kursy języka polskiego
Dla wykładowczyń:
- prowadzenie wykładów gościnnych
- warsztatów
- konsultacji
Inne działania
-
Senat Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w dniu 10 maja 2022 r. podjął uchwała nr 20/2022 w sprawie wyrażenia solidarności z Ukrainą oraz potępienia zbrojnych działań Federacji Rosyjskiej naruszających terytorialną i państwową suwerenność Ukrainy. Uchwała dostępna w języku: polskim, angielskim i ukraińskim.
-
Krakowska ASP przygotowała specjalną oferta dla kandydatów i studentów z Ukrainy na rok akademicki 2022/2023. Szczegóły dostępne są na www.
-
Na stronie ASP utworzony został formularz w języku Ukraińskim, poprzez który mogą się zgłaszać po pomoc i informacje studenci uczelni artystycznych z Ukrainy.
-
Dom dla matek z dziećmi. W Domu Plenerowym ASP na Harendzie w Zakopanem, chronienie znalazło ponad 25 matek z dziećmi. Mają tam zapewnione noclegi oraz wyżywienie. Społeczność ASP w Krakowie wspiera ich również finansowo oraz darami, artykułami żywnościowymi, higienicznymi, odzieżą i zabawkami dla dzieci.
-
Warsztaty dla ukraińskich dzieci. Najstarsza polska uczelnia otwarła swoje podwoje dla ukraińskich dzieci. W ASP odbywają się cykliczne warsztaty, podczas których dzieci mogą zapomnieć o traumie wojny i ucieczce z bombardowanych miast. Warsztaty prowadzą studenci i doktoranci oraz stażystki.
-
Aukcja charytatywna „Na żółto i na niebiesko”. ASP organizuje aukcję charytatywną „Na żółto i na niebiesko” na rzecz pomocy Ukrainie. Wydarzenie jest objęte patronatem Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie prof. Andrzeja Bednarczyka. Organizatorem wydarzenia jest Akademia Sztuk Pięknych, NBP Oddział Okręgowy w Krakowie, oraz Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe. Wśród darczyńców są znakomici artyści, profesorowie oraz młode talenty.
-
Szacunek dla tradycji — Wielkanoc prawosławna. W Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie odbyło się spotkanie z okazji Świąt Wielkiej Nocy w kościele prawosławnym i greckokatolickim, na które zaproszeni zostali nasi ukraińscy wykładowcy i stażystki. Gospodarzem spotkania był JM Rektor prof. Andrzej Bednarczyk. Gościem honorowym była Wicekonsul Ukrainy pani Iryna Yaremchuk.
-
Wsparcie organizacyjne i merytoryczne. Akademia powołała Koordynatora uczelnianego ds. Ukrainy, 7 koordynatorów wydziałowych oraz Pełnomocnika Rektora ds. Ukrainy, współpracujących pod kierunkiem Prorektora ds. studenckich i kształcenia. Rektorzy ASP, co wtorek, spotykają się z uchodźcami w Sali Senackiej ASP
-
Współpraca instytucjonalna. ASP współpracujemy z instytucjami partnerskimi, fundacjami, galeriami i osobami prywatnymi na rzecz wspierania działań pomocowych.
-
Przystąpienie do sieci Scholars at Risk i ELIA. Krakowska ASP włączyła się w działania międzynarodowych sieci wspierania naukowców, nauczycieli akademickich oraz studentów z terytoriów zagrożonych i objętych konfliktem. Są to sieci: Schoolars at Risk oraz ELIA.
Jak można zaangażować się w dalszą pomoc we współpracy z ASP
- Darowizny i Fundusz stypendialny HeART for Ukraine
Misją Akademii jest kształcić młodych artystów, ale po 24 lutego 2022 roku naszą misją jest również tworzyć przyszłość studentów i wykładowców z Ukrainy. Akademia zaprasza wszystkich zainteresowanych, osoby i instytucje do wsparcia Funduszu stypendialnego HeART for Ukraine. Będziemy wdzięczni za każdą pomoc i okazane serce.
Konto do wpłat z adnotacją: darowizna na cel statutowy „Pomoc Ukrainie”
45 1500 1487 1214 8005 4502 0000 - przekazując darowizny rzeczowe:
kosmetyki, środki czystości, (szampony, pasty do zębów, żele pod prysznic, kremy do rąk, proszki do prania, itp.)
artykuły spożywcze, żywność
materiały i przybory szkolne,materiały malarskie, plastyczne
sprzęt dla studentek: np. używany sprzęt komputerowy, co pozwolina fektywniejsze uczestnictwo w zajęciach - proponując np. staże i praktyki płatne dla studentów i osób z Ukrainy
- lub inne działania pomocowa
- w sprawie wszelkich możliwych form wsparcia prosimy o kontakt z pełnomocniczką JM Rektora ASP
prof. Moniką Wanyurą Kurosad
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wejście główne ASP w Krakowie
Sztandar nad wejściem z napisem “My z Wami” - wykonany przez studentów ASP
3 marca br.
ASP organizuje przewóz pierwszej grupy studentek z przejścia granicznego w Korczowej
4 marca br.
Spotkanie JM Rektora ASP prof. Andrzeja Bednarczyka z pierwszymi studentkami z Ukrainy
Przyjęte na ASP stażystki z Ukrainy w czasie zajęć
“Słowo – obraz” - Warsztaty na ASP dla dzieci z Ukrainy
Spotkanie JM Rektora prof. Andrzeja Bednarczyka i prorektora ds. studenckich ASP dr hab. Roberta Sowy z Wicekonsul Ukrainy panią Iryną Yaremchuk
Spotkanie wielkanocne na ASP ze stażystkami i wykładowczyniami z Ukrainy
Dom plenerowy ASP na Harendzie w Zakopanem, gdzie przebywają rodziny, matki z dziećmi z Ukrainy (blisko 30 osób)
Aukcja charytatywna na rzecz artystów ukraińskich
1 czerwca
Z okazji Dnia Dziecka wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie zorganizowaliśmy w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie warsztaty dla ukraińskich dzieci. Poprowadziły je stażystki z Ukrainy przebywające w krakowskiej ASP. Tematem zadań plastycznych były krakowskie legendy. Dzieci przygotowywały pocztówki z Krakowa, poznawały różne techniki plastyczne, w tym wycinankę i kolaż.
Podziękowania
Składamy gorące podziękowania Stowarzyszeniu Okręg 121 Polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Klubów Lions, które przekazało, odzież, środki chemiczne, kosmetyki i artykuły spożywcze dla uchodźców z Ukrainy, którymi opiekuje się ASP. Są to przede wszystkim obywatele Ukrainy czasowo mieszkający w Domu Plenerowego ASP na Harendzie w Zakopanem, ale także studentki oraz nauczycielki akademickie z ukraińskich akademii sztuk pięknych, dla których przekazano niezbędne materiały plastyczne. Międzynarodowe Stowarzyszenie Klubów Lions (The International Association of Lions Clubs) - to największa międzynarodowa humanitarna organizacja pozarządowa. Powstała w 1917 roku w USA, w Polsce obecna jest od 1989 r. Jej przedstawiciele uczestniczyli w opracowywaniu Karty Narodów Zjednoczonych, od 1947 roku posiada ona status konsultanta Rady ds. Ekonomicznych i Socjalnych Organizacji Narodów Zjednoczonych, ściśle z nią współpracując. start - Okręg 121 Polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Klubów Lions
Dziękujemy także Fundacji Internationaler Bund Polska, która pomogła organizacyjnie przy tych działaniach oraz wsparła naszą pomoc. Fundacja Internationaler Bund Polska została powołana w 2004 roku. Jej Fundatorem jest organizacja Internationaler Bund Freier Träger der Jugend-, Sozial- und Bildungsarbeit e.V., która swoją działalność socjalną rozpoczęła w 1949 roku na terenie zachodnich Niemiec. Internationaler Bund Polska (ib-polska.pl)
Bardzo dziękujemy w imieniu wszystkim obdarowanych, a także społeczności akademickiej zaangażowanej od początku wojny w pomoc uchodźcom z Ukrainy.