6 lipca 2023 r.
MŁODA AKADEMIA to cieszący się popularnością, całoroczny kurs artystyczny dla dzieci i młodzieży Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Na czas wakacji przygotowaliśmy jego krótszą, intensywną odsłonę. Od 24 do 29 lipca warsztaty artystyczne dla dwóch grup wiekowych (7-11 oraz 12-16 lat) odbywać się będą codziennie!
MŁODA AKADEMIA to więcej niż zwykłe warsztaty plastyczne – to konsekwentny, wypracowany przez doświadczonych akademickich wykładowców i dydaktyków autorski program, dzięki któremu młodzi adepci malarstwa i rysunku stawiają kolejne kroki w świecie sztuk plastycznych. Podczas wakacji ofertę kursu postanowiliśmy zaproponować także w skondensowanej formule. Sześć dni to czas intensywnej pracy nad rozwojem kreatywności i warsztatu, nauki nowych narzędzi i szerszego spojrzenia na sztukę pod okiem doświadczonych dydaktyków krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zapisy odbywają się w module 2-dniowym, przy czym istnieje możliwość zapisania się na wszystkie dni warsztatowe.
To już druga odsłona zajęć. W czasie ferii z najmłodszymi uczestnikami i uczestniczkami rozpoczęliśmy artystyczną podróż od czasów prehistorycznych poprzez starożytny Egipt, Grecję, Rzym, dotykając też opowieści biblijnych. Starsza grupa pracowała nad rozwojem warsztatu rysunkowego i malarskiego poprzez naukę obserwacji, szkicu, kompozycji aż po studium martwej natury i modela. Rezultaty tych działań zaprezentowaliśmy podczas dużej wystawy podsumowującej kursy artystyczne „Młoda Akademia” w gmachu głównym budynku ASP w Krakowie. Przed nami dalsza odsłona artystycznych poszukiwań!
Termin:
24-29 lipca, godz. 11.00 – 15.00
Zapisy:
Zapisy na warsztaty odbywają się w module dwudniowym. Każdy uczestnik i uczestniczka może zapisać się na wybrane zajęcia, które będą odbywały się dzień po dniu: 24 oraz 25 lipca, 26 oraz 27 lipca, 28 oraz 29 lipca.
Kurs MŁODA AKADEMIA. WAKACJE nie jest bezpośrednią kontynuacją programową wcześniejszych jego odsłon. Do zapisów nie jest niezbędne uczestnictwo w poprzednich odsłonach kursu. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych odbiorców w wieku 7-16 lat.
Zapisów należy dokonać za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.
Zapisy obowiązują do momentu wyczerpania miejsc. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszenia. Uwaga: ze względu na ograniczoną liczbę miejsc samo wysłanie zgłoszenia za pośrednictwem formularza nie oznacza przyjęcia na warsztaty. O dokonaniu rezerwacji miejsca i szczegółach płatności poinformujemy mailowo, a ostateczny zapis na zajęcia odbędzie się po dokonaniu płatności.
Udział w kursie jest równoznaczny z akceptacją jego regulaminu dostępnego na www.
Płatności:
Koszt zajęć wynosi 60 zł za godzinę. Ceny obowiązują dla obu grup wiekowych.
24-25 lipca, 11:00-15:00 – 480 zł
26-27 lipca, 11:00-15:00 – 480 zł
28-29 lipca, 11:00-15:00 – 480 zł
W przypadku zapisania się na wszystkie dni warsztatowe uczestnik otrzymuje 10% zniżki. Koszt uczestnictwa w całym kursie wynosi wówczas 1296 zł. Istnieje możliwość płatności za całość kursu w dwóch ratach (po 648 zł).
Kwota obejmuje: uczestnictwo w warsztatach, opiekę artystyczną i pedagogiczną, wszystkie plastyczne materiały niezbędne w trakcie zajęć, codzienne przekąski oraz napoje.
Regulamin oraz szczegółowy program warsztatów dostępny jest na www.
Na fotografii: Rektor ASP, prof. Andrzej Bednarczyk wraz z uczestnikami i uczestniczkami kursów Młoda Akademia podczas wernisażu wystawy prac młodzieży i dzieci MŁODA AKADEMIA w ASP w Krakowie. Więcej tu…
MŁODA AKADEMIA.WAKACJE dla dzieci w wieku 7-11 lat
dotyczyć będzie epok średniowiecza i gotyku w kontekście zagadnień związanych z historią sztuki. Uczestnicy i uczestniczki, poprzez działania artystyczne, poznają podstawowe pojęcia, idee oraz tendencje, ale także związek następujących po sobie zmian w historii i kulturze.
Autorka i prowadząca: dr Izabela Biela (Wydział Malarstwa, ASP w Krakowie).
Wszystkie zajęcia odbywają się w godzinach 11.00-15.00 w gmachu głównym Akademii Sztuk Pięknych, pl. Matejki 13.
Liczba osób w grupie: 15
24 oraz 25 lipca 2023
► Moneta rzymska
► Upadek Imperium Rzymskiego
Pierwsze zajęcia będą historią powstania Cesarstwa Rzymskiego. Prześledzimy jego narodziny, lata świetności oraz drogę do upadku. Opowiemy je za pośrednictwem… monety! Pieniądz, który trafił wówczas do obiegu, wywarł ogromny wpływ na kulturę. Zaprojektujemy więc płaskorzeźby i wyrzeźbimy monety w glinie, a o samym upadku Imperium opowiemy za pomocą barwnego kolażu realizowanego w różnych technikach plastycznych.
26 oraz 27 lipca 2023
► Dobry pasterz
► Spokój w sarkofagu
Podczas zajęć poznamy historię sztuki wczesnochrześcijańskiej za pomocą różnorodnych technik. Stworzymy najsłynniejszą ikonografię tego czasu – dobrego pasterza, za pomocą techniki sgraffito, przy użyciu różnorodnych narzędzi. Będziemy także tworzyć wizerunek sarkofagu pierwszych chrześcijan. To właśnie na sarkofagach zapisana jest historia czasów wczesnochrześcijańskich, stanowiących inspirację do tej części kursu.
28 oraz 29 lipca 2023
► Jaki kolor miało niebo w Bizancjum
► W labiryncie strachu
W trakcie zajęć porozmawiamy o tym, jak tworzyły się państwa i jaką rolę w tym procesie odgrywała kultura i religia. Tworząc ilustrację nieba w Bizancjum, poznamy technikę mozaiki. Wymyślimy i stworzymy wielkoformatową grę planszową, umieszczając w niej prawdziwe średniowieczne przygody, pułapki i niespodzianki... Podczas pracy dowiemy się również, m.in. gdzie i kiedy powstało państwo polskie, poznamy zwyczaje plemienne i przestudiujemy, jakie niebezpieczeństwa czyhały na naszych przodków. Będziemy pracować w różnych technikach, m.in. kolażu, rysunku, plasteliny. Stworzenie gry planszowej będzie nie tylko okazją do kreatywnej zabawy, ale także do pracy nad różnorodnymi technikami plastycznymi, pracą projektową i zespołową.
MŁODA AKADEMIA.WAKACJE dla młodzieży w wieku 12-16 lat
jest pogłębionym kursem, podczas którego będziemy zgłębiać różnorodne techniki malarskie i rysunkowe. Zaczniemy od szkicowania, a następnie przystąpimy do działań nad kolejnymi etapami tworzenia prac artystycznych. Tematem prac będzie martwa natura, model oraz wyobraźnia, a same realizacje młodych artystów powstawać będą z użyciem zróżnicowanych technik (węgiel, ołówek, tusz, pastele, sepia, akwarela, akryl i inne). W ciągu 6 dni młodzież, przy wsparciu doświadczonej dydaktyczki i malarki, prof. ASP, Edyty Sobieraj, popracuje nad szeregiem twórczych umiejętności i technik artystycznych. Intensywny kurs stanowi dobre podwaliny dla rekrutacji do uczelni artystycznych, lecz koncentruje się na szerokim rozwoju warsztatu artystycznego i świadomości twórczej.
Autorka i prowadząca: dr hab. prof. ASP Edyta Sobieraj (Wydział Malarstwa, ASP w Krakowie)
Zajęcia odbywają się codziennie w godz. 11.00-15.00 w Pracowni Olgi Boznańskiej – Biurze Karier ASP na ul. Piłsudskiego 21.
Liczba osób w grupie: 15
24 oraz 25 lipca
przedmiot/martwa natura
Zajęcia polegają na nauce szkicowania, komponowania oraz bardziej pogłębionego rysunkowego studium przedmiotu oraz kompozycji z przedmiotami. Praca z wykorzystaniem różnych technik rysunkowych oraz malarskich, z wykorzystaniem narzędzi: ołówek, węgiel, tusz, pastel, akwarela. Pierwsze próby kolorystyczne (szukanie relacji barwnych i walorowych).
26 oraz 27 lipca
przedmiot/martwa natura/pierwsze ćwiczenia z modelką
Podczas zajęć wykonamy zadania z kompozycji, pierwsze szkice, będziemy szukać proporcji i relacji między przedmiotami, ich materią i strukturą. Dodatkowo, zajęcia z modelką – szkice, rysowanie postaci, pierwsze próby portretowe. Narzędzia używane podczas kursu: akryl, płótno oraz techniki rysunkowe na papierze.
Dla osób uczestniczących w całym kursie będzie możliwość dodatkowej kontynuacji i pogłębienia wcześniejszych ćwiczeń.
28 oraz 29 lipca
zajęcia z modelką
Praca nad próbą uchwycenia ruchu przy zmieniających się pozach modelki oraz nad motywem postaci w aranżacji przestrzennej. Narzędzia: akwarela oraz wszelkie techniki rysunkowe.
Dla osób uczestniczących we wcześniejszych zajęciach – kontynuacja zadań oraz wykorzystanie nowych technik, dla uczestników wyłącznie 2-dniowego spotkania – zapoznanie się z podstawowymi technikami rysunkowymi I malarskimi.
Zajęcia są prowadzone z uwzględnieniem indywidualnych zdolności, poziomu i doświadczenia. zapisanych uczestników. Osoby uczestniczące w całym cyklu zajęć mają możliwość kontynuacji poszczególnych zadań i ich konsekwentnego pogłębiania
Więcej informacji o naszych dotychczasowych wydarzeniach i kursach znajdziesz na www.