14 czerwca 2023 r.
15 czerwca 2023 o godz. 13.00 zapraszamy na wernisaż wystawy pt. „Wybrane dyplomy 2020-2023 Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie”. W Krakowskim Parku Technologicznym prezentujemy realizacje studentów Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie z ostatnich 3 lat, dotyczące różnych obszarów działalności i życia człowieka.
Kilkadziesiąt eksponatów zgromadzonych w holu KPT pokazuje rozwiązania dotyczące zdrowia, w tym profilaktyki i aktywności fizycznej, szeroko rozumianej lokalności, to także meble, ceramika oraz elementy transportu zarówno osobowego, jak i towarowego, z uwzględnieniem różnych warunków i grup odbiorców.
To kolejna taka realizacja w KPT. Nasz hol to doskonała przestrzeń dla prezentacji sztuki. Po kilku udanych wystawach grafik studentów i absolwentów akademii sztuk pięknych z całego kraju, nadszedł czas na sztukę użytkową. Mamy nadzieję, że ta wystawa będzie także inspiracją dla naszych firm, które pracują w budynku KPT. – Natalia Bursiewicz, wiceprezeska zarządu KPT.
Od powstania Wydziału Form Przemysłowych w 1964 roku, mury uczelni opuściło już ponad 1100 dizajnerów. W tym czasie podejście do projektowania było bardzo różnorodne - inne technologie, narzędzia i co najważniejsze inne warunki ekonomiczne. Jedno się nie zmieniło. Nadal przedmiotem zainteresowania jest człowiek. To na jego potrzeby, pragnienia i marzenia młodzi projektanci próbują odpowiadać.
Wystawa „Wybrane dyplomy 2020-2023 Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie” to realizacje studentów Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie z ostatnich 3 lat. Tematyka prac skupia się na czterech obszarach. Pierwszy to projekty związane z szeroko pojętym zdrowiem, profilaktyką oraz aktywnością fizyczną. Odpowiada na problemy marginalizowanych grup społecznych, np. chorych na afazję, depresję czy seniorów. Drugim obszarem tematycznym są projekty odwołujące się do lokalności i budowania społeczności oraz świadomości miejsca, w którym żyjemy. W kolejnej grupie znalazły się obiekty związane z domem, np. meble czy ceramika. Tematyka ta, choć tradycyjna, dla studentów jest niezmiennie atrakcyjna. Wśród projektów znajdują się także lampy i ładowarki wyznaczające nowe sposoby zarządzania zasobami energetycznymi. Nie można pominąć zagadnień związanych z transportem, których przykłady dotyczą zarówno pojazdów osobowych jak i towarowych, uwzględniające różne warunki otoczenia, w tym również ratowanie ludzkiego życia. Widać tu także nieustanne poszukiwania wokół pojazdów autonomicznych.
Prezentowane prace odzwierciedlają zainteresowania studentów, ale też mówią o ich wrażliwości na wyzwania współczesności.
Kuratorzy:
Bożydar Tobiasz, Marta Osipczuk, Sonia Furmanek
Uczestnicy wystawy:
Natalia Babiuch, Magda Baran, Małgorzata Bilińska-Ojczenasz, Dominika Bogdan, Suzanna Bożek, Adrianna Cież, Aleksandra Cygoń, Natalia Domaradzka, Maja Drożdż, Klaudia Duda, Paweł Dworczyk, Balbina Fabia, Szymon Fischer, Maciej Gil, Katarzyna Greczka, Kacper Greń, Dominika Jędrzejek, Alicja Kołaczek, Kamil Kozik, Sylwia Kruźlak, Natalia Lipińska, Dominik Matys, Stanisław Myjak, Nikiel Patrycja, Sonia Nowok, Marek Pawłowicz, Hanna Pitala, Iga Puzdrowska, Wiktor Skawski, Emil Strychała, Piotr Tłuszcz, Katarzyna Tupaj-Nowak, Joanna Twaróg, Piotr Pryk.
Wernisaż będzie okazją do spotkania z kuratorami i autorami prac.
Wystawę można oglądać do 30 czerwca, codziennie w godzinach od 8.00 do 19.00, w holu Krakowskiego Parku Technologicznego, ul. Podole 60.