Już w najbliższy czwartek, 26 października zapraszamy wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w konferencji naukowej "Najlepsze dyplomy na kierunku Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki w Polsce (absolwenci roczników 2020/21, 2021/22)".
Liczymy na Państwa przybycie. Wystąpienia adresowane są zwłaszcza do studentów IV, V i VI roku kształcących się w zakresie konserwacji dzieł sztuki oraz kadry naukowej.

Konkurs to wydarzenie cyklicznie, realizowane co dwa lata, przez cztery uczelnie, które kształcą studentów z zakresu konserwacji i restauracji dzieł sztuki: są to Wydziały Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Wydział Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Jego celem jest ocena działalności artystyczno-naukowej absolwentów dwóch ostatnich roczników (2021 i 2022) oraz integracja środowiska młodych profesjonalistów ww. ośrodków akademickich. Pragniemy podkreślić interdyscyplinarność kierunków oraz ich szczególną specyfikę i zakres działań. Inicjatywa ma także na celu zbliżenie środowisk akademickich i wzajemną wymianę doświadczeń, co stało się tym bardziej istotne po ostatnich latach izolacji. Najeży podkreślić, że planowana obecnie sesja naukowa i publikacja towarzysząca konkursowi, wymiana myśli i wspólne dyskusje potwierdzają otwartość i profesjonalizm społeczności akademickich ww. ośrodków.

NAJLEPSZE DYPLOMY NA KIERUNKU KONSERWACJA I RESTAURACJA DZIEŁ SZTUKI W POLSCE 2020/2021, 2021/2022

Aula Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, pl. Matejki 13
26 października 2023, początek godz 10.00

10:00
prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk, Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
10.15
dr hab. Jarosław Adamowicz, prof. ASP, Dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie
10.30
dr Katarzyna Stępień, Konkurs Dyplomów Edycja II
10.45
dr Dorota Białek-Kostecka, Stowarzyszenie Kon-Takt
11.15
mgr Filip Łazarczyk, Problemy konserwacji stylizowanej Kolumny z Baranem z dawnego ogrodu Bolesława i Marii Cybisów, ze zbiorów Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie Promotor: dr hab. Wiesław Procyk, prof. ASP
11.45
dr hab. Janusz Smaza, prof. ASP, Konserwacja betonu – drobne uwagi

12.15-12.45 Przerwa Kawowa

12.45
mgr Justyna Latoń, Problematyka metody taszlowania na przykładzie konserwacji marmurowej kompozycji rzeźbiarskiej z grobowca rodziny Sennewaldt
Promotor: dr Mariusz Wrona
13.15
dr Mariusz Wrona, Konserwacja wypraw szlachetnych
13.45
mgr Joanna Gorzałczany, Dokumentacja Prac Konserwatorskich i Restauratorskich, „Epitafium” Józef Szajna ok 1966 r.
Promotor: dr hab. Sławomir A. Kamiński, prof. UMK
14.15
dr hab. Sławomir A. Kamiński, prof. UMK – Z doświadczeń Katedry Konserwacji-Restauracji Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej UMK

14.45-15.15 Przerwa Kawowa

15.45
mgr Katarzyna Lis-Witalis, ASP Kraków, Polichromia ścienna drewnianego kościoła w Haczowie (1494 r.). Wpływ ingerencji konserwatorskich z II poł. XX wieku na współczesny odbiór materii malarskiej
Promotor: dr hab. Jarosław Adamowicz, prof. ASP
16.15
mgr Daria Maciąg, UMK Toruń, Konserwacja i restauracja chrzcielnicy drewnianej z 1884 roku, autorstwa Johanna Gaedke, z kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Drawnie
Promotor: dr hab. Jacek Stachera, prof. UMK
16.45
mgr Magdalena Żmuda, ASP Warszawa, Problematyka konserwacji silnie przesuszonej tkaniny jedwabnej na przykładzie obiektu przestrzennego z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Parasol; nr inw. MPH-253
Promotor: dr Monika Stachurska
17.15
mgr Pola Birger, ASP Wrocław, Konserwacja i restauracja trzech tond witrażowych z XVII wieku, malowanych emaliami, osadzonych w sześciobocznym szkleniu witrażowym, wpisanych do rejestru zabytków pod numerem 1396 B, pochodzących z okna o numerze I w kościele pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Nowych Dworach
Promotor: dr hab. Marcin Czeski

Konferencji towarzyszy wystawa pokonkursowa, której wernisaż w Galerii Studenckiej ASAP, odbędzie się tuż przed jej rozpoczęciem.

Kurator
dr Katarzyna Stępień (Kraków)
Kuratorzy pomocniczy
dr hab. Sławomir A. Kamiński, prof. UMK (Toruń) dr Maciej Baran (Warszawa)
dr hab. Michał Matuszczyk, prof. ASP (Wrocław)

Wystawa czynna w dni powszednie w godzinach 10.00 – 18.00 od 26 października do 25 listopada 2023.