Za nami inauguracyjne spotkanie Komitetu Honorowego Roku Igora Mitoraja, które odbyło się w Akademii Sztuk Pięknych 24 listopada. Rozpoczynający się niebawem 2024 rok, przyniesie wiele projektów, aktywności oraz wystaw, które nawiązywać będą do osoby oraz twórczości artysty.

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki, zdecydowała o uczczeniu osiemdziesiątej rocznicy urodzin oraz upamiętnieniu dziesiątej rocznicy śmierci Igora Mitoraja, który jako student związany był z Uczelnią. Artysta, już jako uznany w świecie, twórca monumentalnych dzieł rzeźbiarskich, powrócił w 2003 roku do gmachu przy placu Jana Matejki 13, aby odebrać pierwszy w historii naszej Akademii, Dyplom Doktora Honoris Causa.

Wokół okrągłego stołu w Sali Senackiej krakowskiej ASP w Krakowie zgromadzili się członkowie Komitetu Honorowego Roku Igora Mitoraja, by zainaugurować jego prace. Obradom przewodniczył prof. Andrzej Bednarczyk, Rektor Akademii.

Zaproszenie do prac, które zapowiadają się bardzo intensywnie w najbliższych miesiącach, przyjęli:

- Pan Bogdan Klich, Senator Rzeczypospolitej Polskiej,
- Pan Cedric Péltier, Konsul Generalny Francji w Krakowie,
- Pani Katarzyna Likus, Konsul Honorowa Włoch w Krakowie,
- Pan Mateo Ogliari, Dyrektor Instytutu Włoskiego w Krakowie,
- Pan Igor Andrzej Mitoraj, przedstawiciel rodziny artysty,
- Pan prof. Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa,
- Pan Waldemar Dąbrowski, Dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej,
- Pani Katarzyna Basiak-Gała, Dyrektor Oddziału NBP w Krakowie.

Prezydenta Miasta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego reprezentował Pełnomocnik ds. Kultury, Robert Piaskowski. Dyrektor Oddziału NBP w Krakowie Katarzynę Basiak-Gałę zaś reprezentowała Barbara Woźniak. W spotkaniu uczestniczyli również Prorektor ds. upowszechniania dorobku, dr hab. Joanna Kubicz, prof. ASP oraz inicjator obchodów Roku Jubileuszowego Igora Mitoraja, Prorektor ds. współpracy, dr hab. Bartłomiej Struzik, prof. ASP.

Jego rzeźby to umiejętność połączenia wielkości i upadku, wzniosłości i piękna antyku, i niedoskonałości boskich istot zarazem (...) Dzisiaj z inicjatywy Rektora Andrzeja Bednarczyka zainicjowano działalność komitetu honorowego Roku Mitoraja (...) Szykuje się piękny kalendarz wydarzeń - napisał na swoim profilu facebookowym Robert Piaskowski.

Będziemy na bieżąco informować o nadchodzącej realizacji pomysłów osnutych wokół postaci Igora Mitoraja.