W piątek 29 września w godzinach 16:00-18:00, w Galerii SÍM Hafnarstræti 16, odbyło się otwarcie wystawy IS/POL. Na wystawie zaprezentowano grafiki 20 artystów z Islandii i Polski.

Od 2017 roku z inicjatywy i przy wsparciu Akademii Sztuki im. Jana Matejki w Krakowie trwa artystyczna współpraca z islandzkimi artystami i instytucjami artystycznymi, która obejmuje wzajemne wizyty, seminaria, warsztaty i wystawy.

Kuratorzy wybrali grupę artystów z obu krajów, którzy będą razem z nimi wystawiać na Islandii. W tym roku wystawa będzie kontynuowana w nowym budynku Wydziału Grafiki Akademii Sztuki w Krakowie.

Na wernisażu w Islandii była obecna Marta Bożyk, adiunkt i kurator IS/POL. Wystawa czynna do 21 października i czynna w dni powszednie w godzinach 12-16.

Artyści islandzcy: Leifur Ýmir Eyjólfsson, Sigurður Atli Sigurðsson, Kristbergur Ó. Pétursson, Joe Keys, Soffía Sæmundsdóttir, Emilia Von Telese, Elva V. Hreiðarsdóttir, Elísabet Stefánsdóttir, Anna Snædís Sigmarsdóttir, Þóra Sigurðardóttir.

Artyści polscy z Wydziału Grafiki ASP: Marlena Biczak, Marta Bożyk, Bartłomiej Chwilczyński, Stefan Kaczmarek, Mateusz Otręba, Henryk Ożóg, Piotr Panasiewicz, Marcin Surzycki, Krzysztof Świętek, Krzysztof Tomalski, Tomasz Winiarski.

Kuratorzy: Soffía Sæmundsdóttir, Marta Bożyk i Mateusz Otręba

Współpraca przy realizacji tej wystawy była możliwa dzięki wsparciu prof. Bartłomieja Struzika Prorektora ASP w Krakowie.