Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie podpisała umowę o dofinansowanie z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej (PPI/APM/2018/1/00006/U/001) na realizację projektu "Nature is my Homeland - międzynarodowe działania twórcze grup artystów - pedagogów/specjalistów/studentów z 4 uczelni - creative searches / poszukiwania twórcze /warsztaty/ sympozja/ publikacje".

Nature is my Homeland – działania twórcze (rysunek, instalacja, grafika, działanie intermedialne) skupione na pojęciu praojczyzny jaką jest natura, w oparciu o antropologię kultury, historię sztuki, nauki przyrodnicze. Artyści i naukowcy podczas warsztatów, spotkań, wykładów analizowali modele obcowania człowieka z przyrodą i ich odbicie w sztuce. Istotną rolę odegrało poszukiwanie analogii pomiędzy historycznym i współczesnym rozumieniem natury w kulturze polskiej, serbskiej, niemieckiej i amerykańskiej. Twórcy zastanawiali się nad ważnymi współcześnie pytaniami: Czy natura jest ponadnarodowa i czy mapy etniczne pokrywają się z biotopami? Czy rośliny są polityczne? Czy można nakreślić inspirujące paralele pomiędzy procesami zachodzącymi w świecie roślin i w społeczeństwie? Czym jest migracja i kolonizacja żywych organizmów w kontekście rozbudowy miast? Czy przyroda przygląda się historii obojętnie? Czym staje się imaginarium naszej kultury w kontekście schematyzacji postrzegania przyrody? Czy sztuka może uratować Ziemię?

Projekt obejmował organizację międzynarodowych:
WARSZTATÓW/SEMINARIÓW przy udziale specjalistów, artystów, pedagogów i studentów ASP i trzech zagranicznych uczelni;
WYSTAW, SYMPOZJUM angażującego uczestników z Polski, Serbii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i innych krajów oraz PUBLIKACJĘ monografii.

WARSZTATY I na Podhalu, prowadzone były przez zaproszonych artystów dla grupy studentów ze wszystkich instytucji partnerskich, podejmą temat relacji rodzimego folkloru i sztuki wysokiej w przełomowych momentach historii.

Podsumowaniem WARSZTATÓW II i III prowadzonych przez pedagogów z Serbii i Polski pt. "The Elements" było stworzenie dwóch tek oryginalnych grafik, wystawy w obu krajach oraz ich publikacja.

W Krakowie odbył się WARSZTAT IV grupy studentów z ASP i z Hochschule Trier zainspirowany działalnością aktywistów zielonej partyzantki miejskiej.

WYSTAWA, była kontynuacją projektu krakowskich pedagogów pt. “Stopień niepoznania”, z udziałem artystów polskich oraz studentów z uczelni partnerskich i odbyła się w Krakowie.

Projekt podsumowało SYMPOZJUM uznanych specjalistów i prezentacja dokumentacji dotychczasowych dokonań w ASP w Krakowie.

Zwieńczeniem projektu jest PUBLIKACJA obszernej, dwujęzycznej monografii.

Zachęcamy do zapoznania się ze stroną projektu na której zostały zamieszczane informacje na temat projektu: https://natureismyhomeland.asp.krakow.pl/en/zrealizowane/

Jednym z priorytetów naszych Uczelni było umiędzynarodowienie procesów dydaktycznych i badawczych.
Prowadząc intensywną wymianę w ramach programu Erasmus+, potrzebujemy rozszerzonych, długoterminowych systemów współpracy, które pozwoliłyby na utrwalenie metod twórczych i dydaktycznych w formacie wykraczającym ponad wymiar mobilności jako takiej.
Dla pedagogów i studentów projekt oznaczał szansę na stworzenie i przetestowanie nowych procedur oraz zdobycie wielopłaszczyznowych doświadczeń.
Dla naszej uczelni stał się szansą na wdrożenie i wypromowanie internacjonalizacji jako ważnego narzędzia dydaktyki i przepływu idei artystycznych.

Termin realizacji: 1.12.2018 r. - 30.11.2020 r.

Budżet projektu: 1 000 000 zł.

Projekt finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach Akademickie Partnerstwa Międzynarodowe.