W dniu 24 listopada 2017 r. Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie podpisała z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa narodowego umowę dotyczącą udzielenia dotacji celowej w wysokości 1 120 000 zł, na wydatki inwestycyjne przeznaczone na sfinansowanie zadania „Współczesne technologie cyfrowe w animacji i filmie”.

Projekt zakłada wprowadzenie kompleksowego i innowacyjnego zaplecza realizacyjnego w obszarze filmu i upowszechniania kultury filmowej. Realizacja projektu opiera się na zakupie wysoce zaawansowanych urządzeń, oprogramowania i technologii umożliwiających realizację projektów filmowych przez studentów na najwyższym poziomie z wykorzystaniem między innymi technologii Virtual Reality, Motion Capture.

Cele projektu:

• Zakup wysoce zaawansowanych urządzeń, sprzętu filmowego, komputerowego, dźwiękowego do realizacji filmowych: rejestracji, edycji, przetwarzania obrazów, danych, montażu filmowego, udźwiękowienia.
  • Eksploracja narzędzi, technologii digitalnych oraz ich adaptacji w przestrzeń działań twórczych. Dążenie przez refleksję w nauczaniu do humanizacji sfery cyfrowej, procesów w obrębie opozycji realności a wirtualności.
  • Tworzenie wysoce zaawansowanej  bazy technologicznej o zastosowaniu studyjnym dla potrzeb dydaktycznych studentów i kadry dydaktycznej.
  • Współczesne traktowanie problemów przestrzeni cyfrowej  jako bazy dla wszystkich dyscyplin artystycznych, naukowych.
  • Aktualizacja bazy technicznej i technologicznej w dydaktyce oraz w oczekiwanym zakresie przez polskich oraz zagranicznych studentów.
  • Upowszechnianie efektów działań poprzez organizowanie projekcji publicznych, pokazów, spotkań z publicznością.
  • Organizowanie warsztatów, sesji naukowych, spotkań masterclass, w oparciu o zakupioną aparaturę i urządzenia.

Dzięki realizacji projektu Uczelnia zostanie wyposażona w profesjonalny sprzęt oraz oprogramowanie do realizacji filmowych. Zakupiony sprzęt (kamery, aparaty, statywy, sprzęt komputerowy, dźwiękowy, projekcyjny, oprogramowanie i technologie oraz inne specjalistyczne wyposażanie m.in. takie jak sprzęt informatyczny i oprogramowanie potrzebne do zastosowania techniniki ruchu - montion capture) pozwoli  na stosowanie nowoczesnych metod kształcenia studentów, uwzględniających standardy funkcjonujące na obecnym rynku pracy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo MKiDN