loga

"Ogólnopolskie Badanie Losów Zawowodych Absolwentów Uczelni Artystycznych (OBLZA)"

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie uzyskała w 2016 r. dofinansowanie do zadania pn. „Ogólnopolskie Badanie Losów Zawowodych Absolwentów Uczelni Artystycznych (OBLZA)” w ramach umowy nr 08004/16/FPK/NCK realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Obserwatorium Kultury.

W ramach projektu "Ogólnopolskie Badanie Losów Zawodowych Absolwentów Uczelni Artystycznych (OBLZA)" poprzez platformę internetową przeprowadzone zostanie badanie ankietowe absolwentów uczelni artystycznych w Polsce. Będzie to unikatowe w skali Europy badanie pozwalające na przeprowadzenie badań sytuacji absolwentów na rynku pracy. Badanie obejmie absolwentów wszystkich typów uczelni artystycznych: muzycznych, plastycznych i teatralnych i jest wynikiem porozumienia 15tu uczelni i MKiDN.

Celem jest poznanie sytuacji artystycznej i zawodowej absolwentów na rynku kreatywnym i ich opinii na temat oferty dydaktycznej. Badanie to uzupełni lukę w zakresie badań nad rynkiem kreatywnym. Obejmie badania: jakościowe, ilościowe, eksperckie i analityczne, które dostarczą danych od szerokiego kręgu respondentów. Projekt służyć będzie doskonaleniu programów kształcenia, przedstawieniu kandydatom ścieżek kariery, celom statystycznym i sprawozdawczym dla władz uczelni, planowaniu zarządzania uczelniami, dla pracodawców będzie źródłem informacji o kompetencjach absolwentów.

Projekt jest kontynuacją pilotażu badania absolwentów z roczników 2011/2014, przeprowadzonego w 2015 r. W jego rezultacie powstały: założenia badawcze, narzędzie do badań ilościowych i raporty badawcze. Pilotaż zakłada dalsze badanie wybranej grupy w systemie panelowym po 2 i 5 latach.

Projekt jest planowany do realizacji w okresie 3 letnim. Całkowita wartość projektu: 714 456 zł.

Strona projektu www.artystapostudiach.pl