Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie podpisała umowę na realizację projektu w ramach programu MEiN pn. „ Projekt nowoczesnego systemu pakunkowo - transportowego dedykowanego do lądowego transportu międzynarodowego”, którego celem jest wsparcie studenckich kół naukowych działających w ramach uczelni w:

1. prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych, w szczególności mających na celu tworzenie lub modernizację technologii, lub rozwiązań technicznych, i w promocji ich wyników,
  2. transferze wyników prowadzonych badań naukowych lub prac rozwojowych do sfery gospodarczej,
  3. nabywaniu przez członków tych kół kompetencji miękkich potrzebnych do prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych i promocji ich wyników, w szczególności w zakresie komercjalizacji tych wyników oraz związanego z nimi know-how, pracy w zespole i wystąpień publicznych,
  4. zakupie certyfikatów i licencji niezbędnych w procesie komercjalizacji wyników badań naukowych lub prac rozwojowych oraz know-how związanego z tymi wynikami.

– w celu pomocy kołom naukowym w realizacji innowacyjnych projektów i podniesienia jakości działalności tych kół oraz usprawnienia mechanizmu transferu technologii i rozwiązań technicznych powstałych w ramach ich działalności do sfery gospodarczej.

Celem projektu pn. „Projekt nowoczesnego systemu pakunkowo - transportowego dedykowanego do lądowego transportu międzynarodowego” jest opracowanie innowacyjnego modułowego systemu transportu typu "TRANSFORMERS" dedykowanego do międzynarodowych wyjazdów grup studenckich na zawody konkursowe o charakterze technicznym.

Przedmiotem projektu jest stworzenie wielofunkcyjnych obiektów transportowych wraz z systemem obsługi i lokomocji, dostosowanych do potrzeb konstrukcyjnych określonych przez zespoły studenckie, biorącyce udział w zawodach o randze międzynarodowej takich jak: zawody łazików marsjańskich, dronów i samolotów, motocykli elektrycznych, bolidów wyścigowych, łodzi solarnych, oraz autonomicznych, pojazdów typu buggi (SAE), skuterów śnieżnych i kosiarek, robotów mobilnych, bezzałogowych samolotów udźwigowych, pojazdów niekonwencjonalnych, rakiet i typu CanSat, robotów SUMO, nowoczesnych środków transportu HYPERLOOP, pojazdów napędzanych siłą ludzkich mięśni, pojazdów napędzanych sprężonym powietrzem, pługów/odśnieżarek, turbin wiatrowych, wszelkiego rodzaju igrzyska i wydarzenia sportowe wymagające transportu sprzętu, inne zawody o charakterze konstrukcyjnym.

Obecnie żaden z dostępnych komercyjnie systemów transportowych lub magazynowych nie nadaje się do zastosowania w warunkach złożonego transportu grupy młodych studentów.

W ramach realizacji projektu planuje się opracowanie skutecznego rozwiązania, opierającego się na dedykowanym systemie modułowym, które w zależności od trasy oraz od ilości zaplecza technicznego i socjalnego będzie mogło być stosowane w sposób adaptacyjny, celem usprawnienia procesów logistycznych.

Projekt realizowany będzie w okresie: 05.2023 – 05.2024 r.

Dofinansowanie z MEiN: 70 000 zł.

Dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą
„Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”.