Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie podpisała umowę na realizację projektu w ramach programu MEiN „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”, którego celem jest wsparcie studenckich kół naukowych działających w ramach uczelni w:

1. prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych, w szczególności mających na celu tworzenie lub modernizację technologii, lub rozwiązań technicznych, i w promocji ich wyników,
  2. transferze wyników prowadzonych badań naukowych lub prac rozwojowych do sfery gospodarczej,
  3. nabywaniu przez członków tych kół kompetencji miękkich potrzebnych do prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych i promocji ich wyników, w szczególności w zakresie komercjalizacji tych wyników oraz związanego z nimi know-how, pracy w zespole i wystąpień publicznych,
  4. zakupie certyfikatów i licencji niezbędnych w procesie komercjalizacji wyników badań naukowych lub prac rozwojowych oraz know-how związanego z tymi wynikami.

– w celu pomocy kołom naukowym w realizacji innowacyjnych projektów i podniesienia jakości działalności tych kół oraz usprawnienia mechanizmu transferu technologii i rozwiązań technicznych powstałych w ramach ich działalności do sfery gospodarczej.

Celem projektu „Elektryczny pojazd ATV (All Tererain Vehicle) dla osób niepełnosprawnych” jest budowa specjalistycznego pojazdu, dedykowanego dla osób niepełnosprawnych ruchowo, który będzie umożliwiał poruszanie się po zróżnicowanym terenie, w szczególności po terenie leśnym i górzystym, który jest największym wyzwaniem dla wszelkiego rodzaju pojazdów.

Przedmiotem realizacji projektu jest opracowanie nowej koncepcji pojazdu terenowego dedykowanego dla osób z niepełnosprawnościami, z niedowładem kończyn dolnych lub bez kończyn. Projekt jest odpowiedzią na zapotrzebowanie skierowane przez konkretną osobę, która uległa wypadkowi i nie jest w stanie samodzielnie poruszać się o własnych siłach. Projekt będzie szeroko konsultowany w środowisku osób z niepełnosprawnościami, tak aby możliwe było spełnienie takich wymagań jak: łatwość obsługi, łatwość przewożenia i możliwość poruszania się w różnym terenie. Dzięki ściśle określonym potrzebom i wymaganiom osób, które będą mogły użytkować tego typu pojazdy planuje się wypracować rozwiązanie skuteczne, które będzie stanowiło odpowiedź na zapotrzebowanie, ale także które będzie umożliwiało powielanie i użytkowanie pojazdu przez dużo większą liczbę osób z niepełnosprawnościami (być może nawet na zasadzie licencji otwartej "open mechanics".

Projekt realizowany będzie w okresie: 05.2023 – 05.2024 r.

Dofinansowanie z MEiN: 56 000 zł.

Dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą
„Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”.