Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie podpisała umowę na realizację projektu w ramach programu MEiN „Perły Nauki”. Celem ministerialnego programu "Perły Nauki" jest wsparcie projektów badawczych lub artystycznych wybitnie uzdolnionych absolwentów i studentów. Nowa inicjatywa została przyjęta 31 grudnia 2021 r. jako następstwo konkursu "Diamentowy grant" i podobnie jak on umożliwia skrócenie ścieżki kariery naukowej i realizację doktoratu jeszcze przed ukończeniem studiów.

W pierwszej edycji ww. konkursu do dofinansowania rekomendowany został projekt studentki II stopnia Wydziału Intermediów ASP w Krakowie - Yany Maroz, pn. "Cielesność w VR. VR jako substytut interakcji społecznych w okresie utrzymywania dystansu", na którego realizację MEiN przyznało dofinansowanie w wysokości 199 821 zł.

Autorka projektu w swojej pracy twórczej będzie się skupiać się wokół cielesności w doznaniu immersyjnym (immersyjność to zanurzenie zmysłów w rzeczywistość wirtualną). Na podstawie przeprowadzonych badań zostaną zaprojektowane postacie (avatary) oraz środowisko, które można będzie doświadczyć w wirtualnej rzeczywistości.

Projekt realizowany będzie w okresie: 05.2023 – 04.2027 r.

Dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Perły Nauki”.