Zapraszamy do wspólnego świętowania 100-letniej obecności kobiet w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. 14 grudnia 1918 r. na posiedzeniu grona profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie jako pierwsze zdanie w protokole zapisano: "Przewodniczący podaje wniosek PRZYJĘCIA KOBIET DO AKADEMII jako zwyczajne uczennice i z tego powodu zwiększyć numerus clausus uczniów zakładu, na co się zgodzono i wniosek ten uchwalono". Ten krótki zapis zaważył o dalszym losie przyszłych artystek, które pragnęły studiować na Akademii.

Rok 2018 jest wyjątkowy dla całej społeczności krakowskiej ASP. Uczelnia obchodzi jubileusz 200-lecia swojego istnienia a także 100-lecia obecności kobiet w krakowskiej ASP. Aby uczcić te wydarzenia w piątek, 14 grudnia 2018 r. na wszystkich Wydziałach Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie zostaną otwarte wystawy pod wspólnym tytułem "200-lecie Akademii i 100-lecie Akademii Kobiet".

Zapraszamy do wspólnego świętowania jubileuszu w poszczególnych Wydziałach krakowskiej ASP:

godz. 17.00, Budynek Główny ASP, pl. Matejki 13

"Pochód Jaremianki", który rozpocznie się na parterze budynku w holu.

Wydział Malarstwa

godz. 17.30, Budynek Główny ASP, pl. Matejki 13

Otwarcie dwóch wystaw:

1. W Dean Gallery

2. W Galerii Drugie Piętro

Wydział Rzeźby

godz. 18.00, Budynek Główny ASP, pl. Matejki 13

Otwarcie wystawy na parterze w Galerii Rzeźby 'R'.

Wystawa czynna do 10 stycznia 2019 r.

Wydział Grafiki

godz. 17.00, ul. Karmelicka 16
Otwarcie wystawy „Cena Skóry”.

Prezentowane będą prace fotograficzne z pracowni prof. Agaty Pankiewicz zaproszonych młodych artystek.

Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki

godz. 17.00, ul. Lea 29 w Galerii Cztery Ściany

Otwarcie wystawy prac studentów i pedagogów.
Wystawa czynna od 10 do 16 grudnia 2018 r.

Wydział Form Przemysłowych

godz. 17.00, ul. Smoleńsk 9 w Galerii Schody

Wystawa czynna do 14 stycznia 2019 r.

You must have the Adobe Flash Player installed to view this player.

Od 1918 r. kobiety mogły oficjalnie podejmować kształcenie na krakowskiej ASP. Nielicznym z nich, na przykład Zofii Baltarowicz-Dzielińskiej, udało się wywalczyć możliwość studiowania nieco wcześniej. Jednak, jako hospitantki, nie były odnotowywane na listach studentów, dlatego też nie można odnaleźć ich nazwisk w archiwalnych dokumentach. Nie mogły także otrzymywać świadectw ukończenia kursów, a w dalszej kolejności być uznawane za profesjonalne artystki. Pierwszy semestr roku akademickiego 1919/1920 zaliczyło 17 już nie anonimowych kobiet, a były to: Maria Stanisława Gutkowska i Helena Kozłowska wpisane do pracowni prof. Pieńkowskiego. Irena Bojarska, Irena Borzęcka, Janina Kopysteńska do pracowni prof. Mehoffera. Stefania Feillowa, Halina Miączyńska i Olga Plutecka do pracowni prof. Axentowicza. Maria Fromowiczówna, Bala Lesserówna, Janina Narzymska i Helena Loriówna do pracowni prof. Weissa i najwięcej, bo pięć do pracowni prof. Laszczki (nie licząc obecnej tam już Zofii Baltarowicz) Zofia Marsówna, Natalia Milan, Olga Niewska, Janina Reichertówna i Romana Szereszewska. W roku 1919/1920 kobiety stanowiły 17,5 % wśród wszystkich studiujących, po 100 latach stanowią 79% wśród studiujących.

20 listopada 2018 r. Senat Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki ustanowił, że rok 2019 będzie Rokiem Kobiet z ASP.

pikto 100_lat_akademii_kobiet