Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów aktualnosci_2018/ASP_UJ oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Od 10 maja 2018 r w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius trwa wystawa związana z jubileuszem 200-lecia istnienia Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Ekspozycja zatytułowana "Akademia na Uniwersytecie. Związki Akademii Sztuk Pięknych z Uniwersytetem Jagiellońskim" ukazuje dzieje Akademii wraz z jej genezą, sięgającą połowy XVIII wieku, aż do momentu otwarcia siedziby nowo powstałej Szkoły Sztuk Pięknych przy obecnym Placu Jana Matejki w Krakowie.

You must have the Adobe Flash Player installed to view this player.

Zwiedzający mają możliwość zapoznać się z trwającymi po dziś dzień związkami Akademii Sztuk Pięknych z Uniwersytetem Jagiellońskim. Ilustrują je np. portrety profesorów UJ pędzla wybitnych absolwentów Akademii. Pokazane są także grafiki darowane Muzeum UJ przez współczesnych artystów krakowskich. Istotnym elementem ekspozycji są prace dyplomowe studentów Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie , których przedmiotem były obiekty ze zbiorów Muzeum UJ. Na wystawie można zobaczyć dzieła artystów polskich, m.in. Wojciecha K. Stattlera, Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Stanisława I. Witkacego, Leona Chwistka, Olgi Boznańskiej, Leona Wyczółkowskiego. Obiektom towarzyszą dokumenty archiwalne dotyczące funkcjonowania uczelni.

Krakowska ASP powstała 16 października 1818 roku, w ramach Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na Uniwersytecie Akademia działała do roku 1833, następnie, przekształcona w Szkołę Rysunku i Malarstwa, została włączona do Instytutu Technicznego. W roku 1873 powstała samodzielna Szkoła Sztuk Pięknych, której pierwszym dyrektorem był Jan Matejko.

You must have the Adobe Flash Player installed to view this player.

Wystawa potrwa do 3 sierpnia 2018 roku. Dostępna jest w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius w Krakowie na ul. Jagiellońskiej 15.

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 10.00-16.00

Wtorek: 10.00-18.00

Środa: 10.00-16.00

Czwartek: 10.00-18.00

Piątek: 10.00-16.00

Sobota: 10.00-14.00

Informacja dotycząca wernisażu wystawy dostępna jest na www.

{gallery}aktualnosci_2018/ASP_UJ{/gallery}

pikto ASP_UJ_Maius