Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów aktualnosci_2018/Orbitowski oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

We wtorek, 5 czerwca 2018 r. w Galerii "Akademia w Bronowicach" (Kraków, ul. Stawowa 61) otwarta została wystawa "Białe na białym - prof. J. Orbitowskiemu 1940-2017". Wystawę otworzyli: JM Rektor krakowskiej ASP prof. Stanisław Tabisz, Prorektor ds. Studenckich a zarazem kurator Galerii "Akademia w Bronowicach dr hab. Jan Tutaj prof. ASP.

Wystawie towarzyszy katalog. W jego wstępie czytamy tekst Prorektora ds Studenckich a zarazem kuratora artystycznego Galerii "Akademia w Bronowicach:

"...Pomysł wystawy, tej wystawy, pojawił się w odpowiedzi na propozycję pokazania w galerii Akademia w Bronowicach prac rysunkowych studentów Wydziału Malarstwa. Po rozmowie z dr hab. Jakubem Najbartem - kierownikiem Katedry Rysunku na tymże wydziale, została zasugerowana prezentacja dorobku wydziałowego konkursu rysunkowo-obiektowego, poświęconego pamięci niedawno zmarłego prof. Janusza Orbitowskiego (1940-2017). Profesor był wieloletnim pedagogiem Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP, który swą działalność dydaktyczną poświęcił nauczaniu rysunku.

Wystawa pokonkursowa, zlokalizowana w przestrzeni korytarzy Wydziału Malarstwa, uzmysłowiła mi, że należy ją udostępnić szerszemu gronu odbiorców. Powodów jest tu co najmniej kilka, przede wszystkim niezwykle cenna idea odniesienia się do postaci i twórczości wybitnego pedagoga, szerokie zróżnicowanie prac (od obiektów typowo rysunkowych do prac wybitnie przestrzennych), jakość artystyczna i ujmująca wyobraźnia autorów oraz niezwykle cenna i frapująca materia jednoczącej bieli….

„Białe na białym” to swoisty hołd złożony malarzowi, który bardzo często pracował właśnie w tej tonacji. Wariacje na temat przestrzeni bieli, niuansów lini na białym tle; lini dzielącej, jednoczącej, określającej i definiującej biel a zarazem wielowarstwowa sfera kreowana materią plamy, kreski i płaszczyzny, tonu i formy to wyzwanie godne twórczego wysiłku. Ujmującym motywem w przedstawionych pracach jest więc przede wszystkim biel i jej bogactwo formy ale nade wszystko frapująca wyobraźnia determinująca wbrew pozornym ograniczeniom, wielorakie perspektywy odniesień oraz autentyzm kreacji.
Tytuł wydziałowego konkursu, kojarzący się wyraźnie z dziełem Kazimierza Malewicza ( notabene powstałym równo sto lat temu), koresponduje trafnie także z geometryczną formą malarską prof. Orbitowskiego, nie przesądza jednakże formy studenckich propozycji ograniczając ich jedynie do abstrakcyjnych, geometrycznych orienpikto orbitowski_1tacji. Rysunkowo-malarsko-przestrzenna materia prac pulsuje z równą mocą dyscypliną płaszczyzn, ekspresją linearnej wibracji, ornamentyką graficznych zestawień jak i swobodą quasi figuracyjnych konotacji i fantazyjnych antropomorficznych skojarzeń.
Biel po raz kolejny staje się więc artystycznym wyzwaniem uświadamiając przy tym swą wielowarstwowość, tak w aspekcie formalnym jak i znaczeniowym, stając się przy tym rodzajem sprawdzianu kreacyjnej fantazji i „alternatorem” wyobraźni..."

{gallery}aktualnosci_2018/Orbitowski{/gallery}