200 lat Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie 1818-2018, tom 1
red. Adam Wsiołkowski, Jacek Dembosz, Paulina Tendera

mono

Jak zawrzeć dwieście lat historii najstarszej polskiej uczelni plastycznej na kartach jednego (choć dwutomowego) albumu? Twórcom monografii, która ukazała się z okazji jubileuszu dwustulecia Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ta sztuka się udała! „Jesteśmy mocni i bogaci swoją tradycją oraz historią, swoim dorobkiem i osiągnięciami, ale jednocześnie aktywni i otwarci na to, co nowoczesne i kreatywne, co rozszerza perspektywę twórczej przyszłości, będącej przestrzenią do odkrywczego działania” – czytamy we wstępie prof. Stanisława Tabisza, rektora ASP. Z kart monografii wyłania się obraz Akademii w całym jej bogactwie. Układ książki ukazuje rozwój dziejowy uczelni, omawiając najważniejsze zagadnienia z nią związane. Łączenie ujęcia chronologicznego z rzeczowym pozwoliło na wydobycie różnorodnych aspektów w wielowątkowej opowieści o Akademii. Słowu pisanemu towarzyszy obszerny wybór reprodukcji dzieł sztuki artystów związanych z krakowską ASP. Obcujemy ze sztuką najwybitniejszych twórców. Dużą część każdego poświęconego sztuce muzeum w Polsce zajmują przecież dzieła stworzone przez „ludzi Akademii”. Książka zainteresuje wszystkich tych, którzy interesują się historią i sztuką.

Marcin Klag, Co to jest design? Wspominając Akademię, tom 6

klag

Kolejny, szósty tom serii Wspominając Akademię ukazuje sylwetki pedagogów i projektantów związanych zawodowo z Wydziałem Form Przemysłowych krakowskiej ASP,  najstarszej polskiej szkoły wzornictwa. Założycielami Wydziału byli Zbigniew Chudzikiewicz (1909–1991) oraz Andrzej Pawłowski (1925–1986) – wybitny artysta, projektant i pedagog, pierwszy dziekan WFP. Założeniem Marcina Klaga było ukazanie sylwetek pedagogów i projektantów związanych zawodowo z Wydziałem Form Przemysłowych krakowskiej ASP, celem ‒ zebranie poglądów na temat wzornictwa przemysłowego osób aktywnie tworzących Wydział na przestrzeni prawie 50 lat. Zebrane wypowiedzi projektantów związanych z Wydziałem stanowią zapis faktów kulturowych, które mogą być inspiracją dla młodszych twórców, materiałem do dalszej dyskusji oraz badań nad historią i spuścizną krakowskiego Wydziału Form Przemysłowych. Dzięki stałemu zestawowi pytań powstał dokument opowiadający o krakowskiej szkole projektowania poprzez portrety osób z nią związanych.

Witold Stelmachniewicz, Between The Kingdom of Complacency and The City of Hysteria

stel

Monografia twórczości Witolda Stelmachniewicza, zawierająca reprodukcje kilkudziesięciu obrazów malarskich z ostatnich pięciu lat jego aktywności. Motywy obrazów prezentowane są na tle fotografii pejzażowych, które artysta wykonał w czasie wielu podróży po regionach Europy Środkowej. Są to miejsca anonimowe, jednak niepozbawione swojej historii, w myśl idei Martina Pollacka wyrażonej w książce Skażone krajobrazy. Monografia nie zawiera tekstów krytycznych ani analitycznych, tylko opisy poszczególnych obrazów, biogram artysty i długą listę osób, które wywarły i wywierają wpływ na jego postawę. Formaty poszczególnych części nawiązują do gabarytów płyty winylowej i kompaktowej.